Jak dbać o amortyzatory samochodowe, by mogły nam posłużyć przez dłuższy czas?

Amortyzatory to jedne z najważniejszych części samochodowych. Pod względem zagrożenia dla bezpieczeństwa, jazda z nadmiernie zużytymi amortyzatorami jest porównywalna do jazdy z zepsutymi hamulcami. Ponieważ amortyzatory dbają o nasze bezpieczeństwo i nasz komfort, my powinniśmy dbać o nie. W jaki sposób?
Jak dbać o amortyzatory samochodowe, by mogły nam posłużyć przez dłuższy czas?
fot. materiały prasowe
01.08.2018
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Rola i znaczenie amortyzatorów

Rolą amortyzatorów jest tłumienie drgań powstających na styku koła z podłożem i utrzymywanie tychże kół w stałym kontakcie z nawierzchnią. Co to oznacza w praktyce? Amortyzatory przede wszystkim wpływają na to, że samochód nie traci sterowności (nie tracimy kontroli nad autem) w wyniku odrywania się kół od podłoża. Gdyby nie amortyzatory, koła podskakiwałyby nawet na najmniejszych nierównościach, a kierowca za każdym takim „podskokiem” czułby wyraźnie, że auto nie reaguje ani na manewr skrętu, ani na manewr hamowania.

Oczywiście brak tłumienia drgań powstających przy jeździe po nierównym terenie miałby i inne konsekwencje. Przede wszystkim drgania te rozchodziłyby się bez przeszkód na całą konstrukcję pojazdu. Skutkowałoby to bardzo wyraźnym skróceniem trwałości wszystkich, nawet tych najprostszych podzespołów. Najbardziej jednak ucierpiałyby układy o szczególnej wrażliwości na wstrząsy, czyli wszystkie te, które uważane są za najbardziej nowoczesne.

Ciągłe drgania odbijałyby się również bardzo negatywnie na komforcie jazdy. Bez amortyzatorów dłuższa podróż samochodem stanowiłaby wyzwanie nawet dla najsilniejszych organizmów.

Codzienna troska o amortyzatory?

Dbanie o amortyzatory przejawia się przede wszystkim w trosce o ich stan.” – tłumaczy Tomasz Ostrowski, ekspert odpowiedzialny za amortyzatory w sklepie Ucando.pl. – „Choć tak naprawdę liczy się stan całego układu zawieszenia. Amortyzatory należy regularnie kontrolować, przynajmniej co 20 tys. km lub też nie rzadziej niż raz w roku”.

Ponieważ producenci rzadko podają sztywne interwały wymiany amortyzatorów, bardzo ważne jest, aby części te poddawać częstym przeglądom i wyłapywać najmniejsze oznaki ich nadmiernego zużycia. Oczywiście w razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości należy udać się do profesjonalnego mechanika, który będzie w stanie ocenić poziom sprawności amortyzatorów i otrzymane wartości porównać z wartościami wzorcowymi dla danego modelu.

Jednak równie ważna, jak częste przeglądy, jest codzienna troska o amortyzatory przejawiająca się we właściwej technice jazdy. Wprawdzie amortyzatory projektuje się tak, by mogły znieść naprawdę spore obciążenia, jednak agresywne wchodzenie w zakręty, jazda z maksymalnym obciążeniem oraz częste uderzanie kołem o nierówności gruntu (chociażby o krawężniki) zwyczajnie skracają ich żywotność.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
wiesiek (Ocena: 5) 05.05.2021 09:53
Ciekawe porady, warte uwagi. Dobrze wiedzieć takie rzeczy, ale to zabiera jednak sporo czasu i często nerwów. Dlatego ja wolę, jak ktoś zrobi to za mnie. Wynajmuję długoterminowo auto z Master1.pl i mam do dyspozycji pakiet serwisowy - wymiany, przeglądy i naprawy są po stronie firmy leasingowej. Ja płacę tylko stały, miesięczny abonament i jeżdżę.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie