Autonomiczne auta już od stycznia na polskich drogach

Już od 1 stycznia 2021 roku producenci samochodów będą mogli testować tzw. tryb autonomicznej jazdy na autostradach na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to, że już niedługo na polskich drogach zobaczymy pojazdy, które prowadzą się same.
Autonomiczne auta już od stycznia na polskich drogach
unsplash.com
01.12.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Na autostradach Unii Europejskiej od 1 stycznia 2021 roku producenci całkowicie legalnie będą mogli sprawdzić samochody wyposażone w system autonomicznej jazdy poziomu trzeciego. Oznacza to, że pojazdy są w stanie samoczynnie utrzymać się w pasie ruchu i zatrzymać się w razie niebezpieczeństwa, bądź np. w przypadku wystąpienia korka na drodze.

Poziom trzeci autonomicznej jazdy pozwala na jazdę bez angażowania kierowcy, choć musi być on obecny za kierownicą, gotów przejąć prowadzenie w każdym momencie, stąd liczne regulacje homologacyjne EU.

Nowe unijne przepisy dokładnie opisują warunki homologacyjne dla automatycznego utrzymywania samochodu w pasie ruchu oraz jak system ma komunikować się z kierowcą. W aucie musi zostać zamontowany system wykrywający kierowcę oraz określający jego stan. Dodatkowo wzorem samolotów, w autonomicznych samochodach znajdą się czarne skrzynki, które pozwolą na diagnozę w przypadku ewentualnej kolizji – podaje “Rzeczpospolita”.

Na testowanie i przyjęcie rozwiązań w sprawie autonomicznych samochodów zgodziły się wszystkie kraje należące do EU. Przepisy przygotowali delegaci Niemiec i Japonii. To właśnie "Kraj Kwitnącej Wiśni" jako pierwszy zalegalizował poruszanie się autonomicznych samochodów na specjalnych zasadach, o czym pisaliśmy ostatnio.

W Europie zakres i obszar testowania autonomicznego systemu w autach będzie zwiększany stopniowo, aby uniknąć tragicznych wypadków jakie miały miejsce w USA z udziałem pojazdów bez kierowcy. W EU wprowadzenie nowych przepisów to przede wszystkim duże ułatwienie dla branży motoryzacyjnej. Producenci nie będą musieli za każdym razem ubiegać się o specjalne pozwolenia.

Jednym z aut, które będzie prawdopodobnie testowane w ramach nowych przepisów, zostanie ciężarówka Mercedes-Benz Future Truck 2025 - projekt tzw. TIR-a, który jest wyposażony w autonomiczny tryb jazdy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie