Japonia jako pierwsza zalegalizowała autonomiczną jazdę

Jak na razie największym utrudnieniem w testowaniu i wprowadzaniu samochodów autonomicznych jest prawo, które reguluje sposób poruszania się autem w danym kraju. Japonia jako pierwsze państwo na świecie zalegalizowało autonomiczną jazdę.
Japonia jako pierwsza zalegalizowała autonomiczną jazdę
carscoops.com
16.11.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Samochody, które w zasadzie mogą same jechać, nie są niczym nowym. Często producenci muszą ograniczyć lub dostosować swoją technologię do przestarzałych regulacji prawnych, ponieważ korzystanie z autonomicznej jazdy nie jest do końca legalne.

Zmieni to się w kraju kwitnącej wiśni. To właśnie tutaj będzie można zupełnie legalnie korzystać z jazdy autonomicznej poziomu 3. na publicznych drogach. Innymi słowy, oznacza to w pełni zautomatyzowaną jazdę, bez konieczności trzymania kierownicy czy wciskania pedałów, co wcześniej było nielegalne.

Na początek samochody w Japonii będą mogły jeździć autonomicznie, ale z prędkością nie większą niż 50 km/h. Dodatkowo możliwość o zautomatyzowanej jeździe ma zależeć od komputera, który sam zdecyduje, czy taka jazda jest aktualnie możliwa. Systemy pracują w oparciu o liczne kamery i czujniki, które wysyłają sygnały o np. dużym zagęszczeniu ruchu czy złych warunkach pogodowych.

Pierwszym autem, który będzie dostosowane do nowych przepisów w Japonii, zostanie kolejna generacja Hondy Legend, która ma zadebiutować na początku 2021 roku. Elementami charakterystycznymi samochodu ma być oznakowanie, które informować będzie, że jest to pojazd autonomiczny. Na pokładzie nowej Hondy znajdą się również tzw. czarne skrzynki, które posłużą do zapisywania danych z 2,5 tys. ostatnich jazd z użyciem systemu.

Takie informacje mają pomóc producentowi w udoskonaleniu systemu autonomicznej jazdy oraz posłużą w przypadku ewentualnych wypadków i kolizji.

Polecane wideo

Honda Legend - autonomiczna jazda
Honda Legend - autonomiczna jazda - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie