Trójwymiarowe przejście dla pieszych pojawiło się na Podkarpaciu

Przechodząc przez ulicę w Sanoku możesz poczuć się jakbyś wkraczał do innego wymiaru. Nowatorski sposób malowania pasów sprawia, że wyglądają one jakby unosiły się nad asfaltem. Rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Trójwymiarowe przejście dla pieszych pojawiło się na Podkarpaciu
fot. UM Sanok
03.11.2020

Nie chodzi o to, żebyś przeskakiwał z pasa na pas, bo w innym przypadku wpadniesz do gorącej lawy. Przejście dla pieszych 3D za sprawą iluzji optycznej ma sprawić, że to kierowcy będą zdejmować nogę z gazu.

Pomysł na unoszące się nad ziemią pasy narodził się w Indiach i był odpowiedzią na częste wypadki na przejściach dla pieszych. Teraz ze wschodu białe pręgi przyleciały także do Polski. Stał się one elementem programu „Hello Ice”, a umieszczeniem ich na drodze zajęła się firma Budimex.

Sprawdź też: Dzieciak kładł na torach metalowe przedmioty do rozjechania. Wykoleiło to pociąg

“Do tej pory dzięki realizacji projektu przez Budimex, trójwymiarowe pasy powstały w trzech miejscowościach w Polsce, Sanok jest czwartym miastem. Przejścia dla pieszych 3D za sprawą iluzji optycznej wyglądają jak przeszkoda, co zmusza kierowców do hamowania” – podał Urząd Miasta.

Tak wygląda trójwymiarowe przejście dla pieszych w Islandii:

Przejście dla pieszych 3D ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa najmłodszych. To właśnie dlatego powstało w Sanoku przy ul. Kochanowskiego w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1.

Rozwiązanie na pewno przypadnie do gustu uczniów z podstawówki, którzy dostrzegą w nim coś więcej niż tylko nowe przejście dla pieszych. W końcu dziecięca wyobraźnie nie ma granic. Natomiast kierowcy, którym jej brakuje, w końcu będą musieli przyhamować.

Sprawdź też: Morgan EV3 Junior. Trójkołowy Morgan dla dzieciaków

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie