BMW stworzyło samochód do gry komputerowej

Po raz pierwszy w historii projektanci koncernu motoryzacyjnego spędzili kilka miesięcy tworząc od zera model samochodu, który pojawi się tylko w grze.
BMW stworzyło samochód do gry komputerowej
BMW Vision Gran Turismo
17.05.2014
Michał Trocki

Gran Turismo to gra komputerowa, której nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć trochę interesuje się motoryzacją. Tym, którzy nie interesują się wcale (są tutaj tacy?) spieszę wyjaśnić, że w tej grze możemy usiąść za kierownicą najbardziej spektakularnych, najmocniejszych, najdroższych i najfajniejszych samochodów, a potem ścigać się nimi na najbardziej znanych torach świata. Dotychczas w grze pojawiały się albo istniejące modele samochodów albo w ostateczności modele koncepcyjne. Po raz pierwszy zdarzyło się, aby projektanci koncernu stworzyli od A do Z samochód, z myślą o wykorzystaniu go tylko w grze.

 

Tego zadania podjęli się inżynierowie BMW. Model  Vision Gran Turismo to nowoczesna wersja uliczno-torowej zabawki, twórcze rozwinięcie samochodów z literą „M” na tylnej klapie. Projektanci stworzyli nowoczesną karoserię, pod którą trafił potężny 3-litrowy silnik rozwijający moc 549 KM. Napęd na tylną oś przenoszony jest za pomocą skrzyni biegów sterowanej łopatkami.  Szybka jazdę ułatwia też idealny rozkład masy pojazdu wynoszący 50:50. Oznacza to, że samochód jest aż do bólu neutralny, więc kierowca może koncentrować się na szybkim pokonywaniu zakrętów zamiast na walce z maszyną.

 

Inżynierowie BMW bardzo zaangażowali się w ten projekt. Prace nad tym wirtualnym samochodem trwały kilka miesięcy.  Jak twierdzą jego twórcy, gdyby na podstawie obliczeń i wizualizacji stworzyć realny pojazd, to prowadziłby się on jak ten, za kierownicę którego możemy wsiąść w grze.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie