Eagle one wystartował, czyli studenci będą się ścigać w słońcu

„Eagle One” to bolid solarny zbudowany przez studentów Politechniki Łódzkiej.
Eagle one wystartował, czyli studenci będą się ścigać w słońcu
zdjęcie: Bridgestone
07.07.2015
Rafał Jemielita

„Eagle One” to  niezwykły pojazd, który weźmie udział w eko-wyścigu Bridgestone World Solar Challenge w klasie Cruiser i będzie rywalizować o tytuł najbardziej efektywnego samochodu zasilanego energią słoneczną. Wyścig ma ponad 30-letni rodowód! Dość powiedzieć, że wszystko zaczęło się w roku 1982, gdy pionierzy eko-rywalizacji Hans Tholstrup i Larry Perkins podjęli się trudnej próby pokonania - korzystając z energii słońca – bezdroży australijskich. 


zdjęcie: Bridgestone

Lodz Solar Team tworzy 25 studentów z Politechniki Łódzkiej. Ten zespół wystartuje w klasie Cruiser i będzie rywalizować o tytuł najbardziej efektywnego samochodu zasilanego energią słoneczną. Firma Bridgestone, sponsor tytularny wyścigu i partner Lodz Solar Team, wyposaży zespół z Polski w nowoczesne opony Bridgestone Ecopia ologic, zaprojektowane specjalnie dla pojazdów zasilanych energią słoneczną. Opony są wąskie, ale posiadają stosunkowo dużą średnicę. Jest to idealne rozwiązanie, które obniży opory, a tym samym zmniejszy zużycie energii. Dzięki zastosowaniu specjalnych komponentów opona jest lekka, a mimo to wytrzymała. W trakcie samych zawodów Lodz Solar Team będzie także wspomagany przez inżynierów Bridgestone, którzy pozostaną do dyspozycji zespołu podczas całej imprezy. – piszą w oficjalnym komunikacie dla prasy. 

Wyścig Bridgestone World Solar Challenge odbędzie się w dniach 18-25 października w Australii. Załogi startują z Darwin, a meta znajduje się 3000 kilometrów dalej – w Adelajdzie. W tegorocznym wyścigu wystartuje 41 załóg z całego świata. Lodz Solar Team jest pierwszym zespołem z Polski, jaki bierze udział w imprezie od początków jej istnienia oraz jedynym reprezentującym Europę Centralną w jego tegorocznej edycji.  

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie