Polski dron w amerykańskim filmie: projekt B

W tegorocznym hollywoodzkim hicie "Niezniszczalni 3", obok gwiazd takiego formatu jak Sylwester Stallone czy Arnold Schwarzenegger zagrał pojazd skonstruowany przez Witolda Mielniczka z Przemyśla.
Polski dron w amerykańskim filmie: projekt B
Zdjęcie: projekt B
22.11.2014
Sławek Jaroszyński

Polski dron wzbudził taki entuzjazm ekipy filmowej, że od razu zagrał w filmie. Czym jest "Projekt B"? To zdalnie sterowany pojazd, który oprócz umiejętności latania potrafi sprawnie poruszać się w każdym terenie. Ta oryginalna kontrukcja ma duże koła i to w nich umieszczono silniki wraz ze śmigłami.

Zdjęcie: www.bgobeyond.co.uk

Pan Witold jeszcze podczas swoich studiów na londyńskim uniwersytecie wygrał wraz z zespołem prestiżowy konkurs zorganizowany przez amerykańską DARPA (agencja zajmująca się wdrażaniem najnowszych technologii dla armii USA). Po studiach polski konstruktor umieścił swój projekt w intertenetowym funduszu crowfundingowym.

Zdjęcie: www.bgobeyond.co.uk

Bardzo szybko zgromadził kwotę potrzebną do stworzenia sprawnego prototypu. "B" wbudził duże zainteresowanie producentów dronów z USA, Izraela oraz jedna z chińskich agencji rządowych! Witold Mielniczek chciałby, aby jego pojazd służył polskiej armii i był produkowany w Polsce. Niestety ku rozczarowaniu konstruktora do tej pory projekt "B" nie wzbudził zainteresowania w kraju. Szkoda, bo zbliża się termin opłaty za kolejny rok patentu pojazdu. 

Zdjęcie: www.bgobeyond.co.uk

Wynalazcę czeka więc spory wydatek, a zagraniczni inwestorzy tylko na to czekają - kupią "Projekt B" za mniejsze pieniądze. I pewnie na tym zarobią, bo całkiem realna jest budowa pojazdu w tej architekturze zdolnego do przewożenia ludzi. Produkcja przyniesie naprawdę spore zyski inwestorowi i stworzy nowe miejsca pracy. Na razie można kupić model, ale umówmy się – Polak zbudować coś, co może więcej! 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie