Jak wypożyczać samochód na wakacjach?

Denerwuje cię, że podczas wakacji za granicą jesteś uzależniony od lokalnych środków transportu, które często zawodzą? Wypożyczanie samochodów na wczasach jest coraz bardziej popularną wśród turystów opcją. Na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na to rozwiązanie?
Jak wypożyczać samochód na wakacjach?
23.07.2014
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Z pośrednikiem czy bez?

Niezależnie od tego, czy jedziemy na wakacje na własną rękę, czy też rezerwujemy wycieczkę przez biuro podróży, np. Rainbow Tours, dzięki wypożyczeniu samochodu będziemy mogli sami zaplanować zwiedzanie i zobaczyć nawet te mniej popularne miejsca. Najpierw musimy poszukać odpowiedniej wypożyczalni samochodów. Możemy zdecydować się na wypożyczenia auta od pośrednika – wówczas warto uważać na te firmy, które oferują samochody po znacznie niższej cenie, bo takie propozycje mogą mieć „haczyki”. Jeżeli bardzo zależy nam na niezawodności i stałej dostępności pojazdu, najlepiej będzie wybrać ofertę znanej, renomowanej firmy – gdy flota jest spora, w razie awarii bądź pomyłki otrzymamy po prostu inne auto.

 

Czytajmy dokumenty

Jednym z najczęściej powtarzających się błędów jest oczywiście nieuważne czytanie umowy lub innych dokumentów, niezbędnych do wypełnienia podczas wypożyczania auta. Sprawdźmy, jak wysoka jest kwota obciążenia w przypadku wystąpienia szkody oraz czy w cenie jest tzw. CDW, czyli rezygnacja firmy ze „ściągania” od nas pełnej kwoty w takiej sytuacji. Najlepiej, jeśli w cenie będzie również ubezpieczenie przed kradzieżą auta. Dokładnie przeczytajmy, co obejmuje ubezpieczenie, ponieważ niekiedy okazuje się, że dotyczy ono całego pojazdu – bywają wyłączone z niego np. lusterka czy dach. Warto zwrócić też uwagę na to, czy mamy określony dzienny limit kilometrów bądź też czy nie są pobierane dodatkowe opłaty w przypadku młodego wieku kierowcy lub oddawania auta po godzinach pracy wypożyczalni.

 

Ostrożności nigdy zbyt wiele

Nie zachęcamy do tego, by nie ufać wypożyczalniom samochodów. Zawsze jednak możemy trafić na mało uczciwą firmę, warto więc zabezpieczyć się na wszelki wypadek. Odbierając auto, dokładnie sfotografujmy wszystkie zadrapania czy ogólny stan pojazdu. To samo uczyńmy przed jego oddaniem i rozliczeniem. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy niesłusznych oskarżeń zdjęcia (najlepiej zrobione z włączonym datownikiem) będą najlepszym dowodem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie