Niebezpieczne zwierzęta

Według danych policji każdego roku na polskich drogach dochodzi do około 150 wypadków z udziałem zwierząt. Często ich ofiarami są nie tylko mieszkańcy lasu.
Niebezpieczne zwierzęta
Zderzenia z dużymi zwierzątami zazwyczaj są tragiczne w skutkach
24.07.2014
Michał Trocki

Jak uniknąć zderzenia ze zwierzęciem?

Podczas jazdy-szczególnie w nocy oraz przez lasy-musimy uważniej niż zwykle obserwować pobocza. Często bowiem zwierzęta stoją na skraju lasu i wcześniejsze ich zauważenie pozwoli nam uniknąć wypadku. Gdy widzimy, że na terenie przez który jedziemy kręci się sporo zwierząt zwolnijmy-w sytuacji awaryjnej łatwiej będziemy mogli zareagować. Gdy zwierzę stanie na naszej drodze spróbujmy przepłoszyć je używając klaksonu lub migając światłami. Jeżeli nie przyniesie to pożądanego skutku po prostu wolno omińmy mieszkańca lasu lub poczekajmy aż zejdzie z drogi. Pod żadnym pozorem nie wolno wysiadać z samochodu. Zwierzak może nas zaatakować!

Gdy jedziemy zbyt szybko, żeby się zatrzymać pamiętajmy o podstawowej zasadzie-życie nasze i naszych pasażerów jest najważniejsze. Gwałtowny manewr spowodowany chęcią ominięcia zwierząt może skończyć się tragicznie. W ten właśnie sposób zginęła w okolicach Krakowa 3 osobowa rodzina. Kierowca mijając stado dzików wjechał pod tira.

 

Co robić gdy potracimy zwierzę?

Przede wszystkim zachowajmy spokój. Wyłączmy silnik, wyjmijmy kluczyki ze stacyjki i włączmy światła awaryjne Koniecznie ustawmy też trójkąt, żeby ostrzec innych kierowców. Zadzwońmy na Policję-patrol wezwie odpowiednie służby, które pomogą rannemu zwierzęciu lub usuną je gdy je gdy jest martwe. Sami nie zbliżajmy się do rannego zwierzaka. Może być agresywny lub chory na wściekliznę.

 

Kto zapłaci za naprawę po zderzeniu ze zwierzęciem?

Po wypadku z udziałem zwierzęcia możliwy jest zwrot kosztów z polisy OC. Jeżeli jednak przy drodze stały znaki ostrzegające przed mieszkańcami lasu to napraw będziemy musieli dokonać na własny koszt (lub korzystając z AC). A zniszczenia w samochodzie mogą być spore. Jak wyliczyli specjaliści z ADAC podczas uderzenia w dzika z prędkością 60 km/h na samochód działa siła równa 3,5 tony.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie