Benzyna czy diesel?

W czasach gdy litr oleju napędowego kosztował dwa razy mniej niż benzyna wybór był prosty. Teraz jest o wiele trudniej więc wyjaśniamy co się komu opłaca.
Benzyna czy diesel?
Benzyna czy diesel? Ważny wybór
22.07.2014
Michał Trocki

Popularna teza głosi, że osobom, które dużo jeżdżą, opłaca się kupić diesla, natomiast pozostali powinni wybrać wersję benzynową. To prawda. Samochody z silnikiem wysokoprężnym zużywają do 25% mniej paliwa, natomiast samochody z silnikiem benzynowym są często tańsze, jeśli chodzi o koszt zakupu, ubezpieczenia i utrzymania. W zależności od modelu, wersja z silnikiem diesla jest opłacalna od przebiegu rocznego powyżej 15 000 kilometrów.

 

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze jednego z dwóch wariantów kierowca powinien, oprócz rocznego przebiegu, uwzględnić także inne kryteria. Każdy z napędów ujawnia swoje atuty w różnych klasach pojazdów. Nowoczesny silnik benzynowy zwiększy efektywność małych samochodów, natomiast zaawansowany silnik diesla zapewni niskie zużycie i dużą dynamikę jazdy w przestronnym kombi. Podobne zalety widoczne są także w innych segmentach: w szybkich samochodach sportowych zainteresowanie cieszą się dynamiczne silniki benzynowe, w dużych SUV-ach natomiast silniki diesla oferujące wysoki moment obrotowy.

Przed podjęciem decyzji zachęcamy do przyjżenia się grafice, na która, mam nadzieję, ułatwi dokonanie wyboru.

 

 

Benzyna czy diesel? Zdj.: Bosch

 

 

 

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie