Jak jeździć podczas deszczu

Gwałtowne, letnie burze które w ciągu kilku minut zalewają drogę hektolitrami wody mogą sprawić sporo kłopotu kierowcom. Radzimy jak uniknąć kłopotów.
Jak jeździć podczas deszczu
21.07.2014
Michał Trocki

Podczas jazdy w deszczu, szczególnie podczas gwałtownej letniej burzy, najważniejszą zasadą jest ograniczenie prędkości. Stojąca woda wydłuża drogę hamowania, a drobinki wody wzbijające się spod kół innych aut oraz krople deszczu w znacznym stopniu ograniczają widoczność. Zwolnij więc przynajmniej w chwili gdy deszcz pada najintensywniej.

 

Unikaj przejeżdżania przez kałuże. Woda może kryć dziurę lub inną przeszkodę, która uszkodzi samochód. Jeżeli nie możesz ominąć kałuży-zwolnij.

 

Gdy opony nie nadążają z odprowadzaniem wody możemy spotkać się ze zjawiskiem aquaplaningu. Ryzyko jego wystąpienia znacznie wzrasta gdy mamy łyse opony. Pomiędzy oponą a asfaltem tworzy się wtedy poduszka wodna, która powoduje brak kontaktu opony z asfaltem. Tracimy wtedy kontrolę nad samochodem. Co wtedy zrobić?

Przede wszystkim unikaj gwałtownych manewrów (skręcania i hamowania). Wciśnij sprzęgło i czekaj aż auto odzyska przyczepność.

 

Uważaj również po długim okresie suszy, gdy na drogę spadną pierwsze krople. Pył, który leży na drodze w połączeniu z wodą staje się bardzo śliski. Gdy intensywniej popada szybko spływa z drogi.

 

Pamiętaj o sprawnych wycieraczkach. Przeciętnie pióra powinieneś wymieniać raz w roku. Niesprawne nie czyszczą szyby a rozmazują po niej wodę i zabrudzenia.

 

Najlepszym sposobem na parujące szyby jest włączona klimatyzacja. Wiele osób zapomina, że nie tylko chłodzi ona wnętrze, ale również osusza powietrze. W samochodach bez klimatyzacji skieruj nawiew na szybę i delikatnie uchyl szyby, żeby zwiększyć cyrkulację powietrza.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie