Ranking kamer samochodowych

Kamera samochodowa, nazywana również wideorejestratorem zyskała wielką popularność na całym świecie.
Ranking kamer samochodowych
10.06.2022
Katarzyna Lemanowicz

Kiedy 15 lat temu na rynku pojawiły się ich pierwsze modele, były to sprzęty zarezerwowane dla najbogatszych kierowców. Dziś kamerę samochodową może sobie kupić każdy z nas. Ich wybór jest olbrzymi, a ceny wahają się od nieco ponad 100 złotych do blisko 1500 zł. Jak widać, jest w czym wybierać i wcale nie ułatwia to zadania. Jeżeli chcesz wiedzieć, jaki wideorejestrator kupić do swojego auta, koniecznie sprawdź poradnik, który dla ciebie przygotowaliśmy.

Poznajemy kamery samochodowe

Asortyment kamer samochodowych jest tak wielki, że nie sposób opisać każde urządzenie. W sprzedaży znaleźć można zarówno miniaturowe kamery bez wyświetlacza, jak i większe wideorejestratory z wyświetlaczem LCD. Element ten może być przydatny, ale nie jest niezbędny. Dlaczego? Ponieważ coraz częściej dobra kamera samochodowa ma wbudowany moduł bluetooth, pozwalający na sterowanie nią przy pomocy smartfona, w tym również oglądaniu na telefonie filmów nagranych przez wideorejestrator samochodowy.

Co powinien mieć każdy dobry rejestrator samochodowy?

  • Obiektyw nagrywający w jakości full hd — wysoka jakość nagrania jest konieczna, by móc odczytać różne detale, np. tablice rejestracyjne w innych pojazdach.
  • Wbudowany GPS — pozwala określić dokładne miejsce wykonanych nagrań.
  • Tryb parkingowy — kamera samoczynnie się uruchomi, nawet kiedy samochód jest zaparkowany i zostanie uderzony przez inny pojazd (wbudowany w kamerę czujnik wstrząsów).
  • Obsługa karty pamięci — nie wszystkie kamery samochodowe obsługują karty, a może to być pomocne przy chęci zgrania filmów na dysk komputera.
  • Tryb night vision — funkcja pozwala nagrywać materiały bardzo dobrej jakości full hd również w nocy i w słabo oświetlonych miejscach.

Poznaj najważniejsze funkcje wideorejestratora

Urządzenia tego typu można podzielić na dwie kategorie: przednia kamera i kamera tylna. Standardem jest zakup kamery przedniej. Ale kierowcy coraz częściej decydują się na zakup kamery tylnej, której posiadanie ma wiele zalet. Wideorejestrator może być kamerą cofania. Kamera skierowana na tylną szybę może przesyłać obraz na wbudowany ekran samochodowy i ułatwiać manewrowanie, cofanie i parkowanie tyłem. Ponadto nagranie z tylnej kamery samochodowej pozwala gromadzić jeszcze bogatszy materiał dowodowy, pokazujący co się dzieje nie tylko przed samochodem, ale i za nim. Inni kierowcy najczęściej nie są świadomi istnienia kamery cofania w twoim samochodzie. Jest ona ukryta we wnętrzu kabiny i niewidoczna pozostaje przez tylną szybę. Coraz lepsza technologia sprawia, że jakość nagrań z takich kamer jest wysoka i nie ustępuje już jakości, którą oferuje kamera przednia.

Czy kupować kamerę samochodową mającą wbudowany moduł GPS?

Im więcej jeździmy samochodem, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo naszego udziału w zdarzeniu drogowym. Najlepsze kamery samochodowe mają wbudowany odbiornik GPS, który w sposób automatyczny ustala pozycję samochodu i zapisuje współrzędne lokalizacyjne na filmie. Bardzo często po podłączeniu kamery do dedykowanej aplikacji, można również prześledzić całą trasę na internetowej mapie. Znajdziemy tam wszystkie informacje o jeździe, takie jak maksymalna prędkość jazdy, czas jej trwania, postoje i wiele innych. Oczywiście nie we wszystkich kamerach samochodowych znajdziemy opcję GPS. Tanie kamery są jej pozbawione, co jednak nie oznacza, że nie warto ich kupować. Jeśli nagrywa ona w rozdzielczości full HD i głównie poruszasz się po mieście, nie będziesz potrzebował innych kamer samochodowych.

Kamera samochodowa i automatyczny tryb parkingowy

Czujnik wstrząsów w kamerze samochodowej jest przydatny wtedy, kiedy często parkujemy na zatłoczonych parkingach. To właśnie tam dochodzi do pozornie niegroźnych, ale kosztownych w naprawie kolizji. Jeśli brak świadków takiego zdarzenia, rejestratory jazdy mogą dostarczyć cennych wiadomości o jej sprawy. Kamera mająca automatyczne włączanie samodzielnie rejestruje obraz, kiedy czujnik wstrząsów wyśle do niej sygnał. Kolizjom najczęściej towarzyszy szarpnięcie. Wrażliwe na wstrząsy sensory obrazu mogą w sekundę aktywować urządzenie i zapisując to, co dzieje się przed autem i za nim. Kamery z trybem parkingowym, szeroki kąt widzenia i nocny filtr polaryzacyjny mogą skutecznie chronić twój samochód i ułatwiając znalezienie tego, kto doprowadził do uszkodzenia auta.

Kamera tylna, przednia i sposób montażu

Kto jeszcze nie instalował rejestrator jazdy w swoim samochodzie, może się zastanawiać, gdzie powinna być założona wewnętrzna kamera cofania zapisująca obraz z tyłu pojazdu. Domyślnym miejscem do jej zamontowania jest lusterko wsteczne. Osoby bojące się, że kamera będzie ograniczać widoczności do przodu i tyłu, powinna postawić na miniaturowe urządzenia o niewielkich rozmiarach i dobrej jakości obiektywach. Kamery przednie także można mocować do lusterka wstecznego strony przedniej. Poszczególne modele kamer mogą również być wyposażone w dedykowany dla nich uchwyt do szyby przedniej. Jest to przydatna funkcja, ułatwiająca przenoszenie kamery pomiędzy kilkoma samochodami.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.06.2022 13:07
A gdzie ten ranking
odpowiedz
Polecane dla Ciebie