Skuteczne sposoby na zadbane auto

Jedno jest pewne, samochód to dla ciebie coś więcej niż przysłowiowe cztery kółka, dzięki którym się przemieszczasz.
Skuteczne sposoby na zadbane auto
31.05.2022
Katarzyna Lemanowicz

Dbasz o niego jak o skarb. Świetnie! Ale czy wiesz, jakich szczególnych zasad się trzymać, aby twoje auto przez długi czas było w dobrym stanie? Jeśli nie, to przeczytaj ten tekst!

Podpowiadamy 5 skutecznych sposobów na utrzymanie samochodu w świetnej kondycji

  1. Sprawdź (i ewentualnie wymień) olej

Olej to kluczowy element w twoim samochodzie, bez niego daleko nie zajedziesz. Zadaniem oleju jest smarowanie elementów współpracujących ze sobą. Olej chłodzi silnik i usuwa wszelkie zanieczyszczenia z jego wnętrza. Regularność sprawdzania poziomu oleju i jego wymiana co 15 do 20 tysięcy kilometrów to klucz do niezawodności i wydajności pracy silnika. Nie wiesz jaki olej silnikowy wybrać? Najpierw sięgnij po instrukcję obsługi samochodu. Jeśli tam nie ma konkretnej wskazówki, dowiedz się u źródła, w którym kupiłeś auto, a jeśli nie masz takiej możliwości, skonsultuj się z zaufanym mechanikiem. Nie ma nic gorszego niż wlać nieodpowiedni olej. Tak naprawdę w przypadku oleju silnikowego nie jest ważna jego marka, a kilka innych aspektów. Chodzi na przykład o lepkość oleju, czyli jego zachowanie się w konkretnej temperaturze otoczenia. Jakość oleju zależy od funkcji, jakie powinien on spełniać w silniku. Parametr jakości oleju oznaczany jest według dwóch klasyfikacji: API i ACEA. Oczywiście to jaki olej wybierasz zależy od rodzaju silnika. Inny dobierzesz do diesla, a inny do silnika benzynowego, a jeszcze inny do tego z instalacją LPG.

  1. Utrzymuj wnętrze w czystości

Posprzątany samochód to wizytówka właściciela. Czy naprawdę nie widzimy różnicy w jeździe czystym autem, bez papierków, pustych butelek i tony kurzu, nie mówiąc już o zapachu? Regularne czyszczenie i odkurzanie wnętrza samochodu to nie tylko przyjemniejsza jazda, ale też kroki, które sprawiają, że posłuży nam on na dłużej. Zadbaj o odpowiednie preparaty do czyszczenia poszczególnych powierzchni we wnętrzu auta. To, co sprawdza się do czyszczenia domu, niekoniecznie sprawdzi się tutaj. Nieodpowiedni preparat może np. uszkodzić skórzane czy drewniane elementy wykończenia wnętrza pojazdu. Zatem warto zainwestować w preparaty specjalnie do tego przeznaczone.

  1. Zadbaj o zapach

Czy naprawdę myślisz, że wiszący, nasączony „chemią” listek zamaskuje np. smród papierosów? Jeśli już chcesz, to postaw na naturalne olejki czy odświeżacze, a co do uciążliwego zapachu dymu papierosowego, to jest jedna rada… rzuć palenie, choćby już. Przykładowo 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa, może niech to będzie dzień startowy?

Auto można umyć, pożółkłą tapicerkę uprać, a wypalone dziury załatać, ale są to tylko doraźne działania. Jeśli nadal będziesz palił, twój samochód wciąż będzie przesiąknięty fajkami. W ten sposób samochód traci na wartości, a ty i twoi bliscy jesteście narażeni na korzystanie z niego w oparach szkodliwego i cuchnącego dymu. Dlatego nie szukaj wymówek, zrób to dla siebie i innych i rzuć palenie! Nie możesz? Próbowałeś, ale bez sukcesu? Zamiast dalej puszczać dymka, rozważ zamianę papierosa na podgrzewacz tytoniu, jak choćby Iqos, lub e-papieros. Rozwiązania te opierają się odpowiednio na podgrzewaniu wkładów tytoniowych lub płynu, zatem usunięto w nich proces spalania i jego najgorszy efekt, czyli dym. Zamiast niego wydziela się aerozol z nikotyną, który praktycznie nie pachnie i ma mniej tego szkodliwego syfu niż dym z papierosa. Nie oznacza to jednak, że produkty bezdymne nie wpływają na twoje zdrowie, stąd lepiej zupełnie się odciąć od jakichkolwiek sposobów dostarczania nikotyny i zawalczyć o pełne wyjście z nałogu.

  1. Wymień hamulce

Większość samochodów ma takie układy hamulcowe, które ułatwiają ich okresową wymianę. Dzięki temu samochód zachowuje maksymalną skuteczność hamowania. Jeśli zauważysz choćby najmniejsze symptomy, które mogą sugerować problemy z układem hamulcowym, jak np. piszczenie czy niepokojące wibracje, natychmiast oddaj auto do kontroli i poproś mechanika o diagnostykę. Oczywiście powodów, dla których warto wymienić klocki czy tarcze hamulcowe jest znacznie więcej. Zużyte elementy układu hamulcowego wydłużają drogę hamowania – warto o tym pamiętać, szczególnie gdy lubisz jeździć szybko. Zwiększenie szybkości zwiększa drogę hamownia czterokrotnie. Dbając o dobrą kondycję układu hamulcowego wyeliminujesz niepożądane piski, tarcia i inne mało ciekawe odgłosy. Warto również pamiętać, że przy długim unieruchomieniu pojazdu tarcze hamulcowe korodują, co w konsekwencji może prowadzić do ich zniszczenia. Jeśli próby oczyszczenia tarcz nie przynoszą efektu, należy je po prostu wymienić. Nie podejmuj decyzji o wymianie klocków i tarcz hamulcowych tylko na podstawie ich grubości, ale zwracaj uwagę na ich ogólny stan. Tarcza nie powinna mieć żadnych śladów zarysowań czy wżerów. Z kolei klocki nie powinny być popękane czy skruszone. Pamiętaj, że sprawny samochód to nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim twoje bezpieczeństwo.

  1. Nie zwlekaj z naprawą auta

Coś gdzieś stuka, trzeszczy, a ty… podkręcasz radio i jedziesz dalej? Znasz to? Często wiemy, że z naszym samochodem dzieje się coś złego, a mimo to zamiast pojechać z nim od razu do mechanika, jeździmy do oporu. A zbyt długie zwlekanie z naprawą może prowadzić do poważnych uszkodzeń, które nie dość, że mogą być bardzo kosztowne, to w dodatku zagrażają twojemu zdrowiu i życiu, a także narażają na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Dobrze jest mieć odłożoną jakąś część środków na ewentualne naprawy, ale też znaleźć sprawdzonego, zaufanego mechanika, który będzie znał specyfikę naszego auta, ale też będzie kompleksowo podchodził do naprawy.

Niezależnie od tego, czy twój samochód jest nowy czy używany, musisz o niego dbać. To nie tylko kwestie estetyczne, które poprawiają komfort jazdy, ale przede wszystkim działania, które służą twojemu bezpieczeństwu oraz sprawiają, że auto posłuży ci dłużej i nie będzie w szybkim czasie traciło na wartości.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie