Żarówki samochodowe – jak dobrać, gdzie kupić?

Gdyby nie one, jazda w trudnych warunkach oświetleniowych byłaby mordęgą.
Żarówki samochodowe – jak dobrać, gdzie kupić?
27.05.2022
Katarzyna Lemanowicz

Żarówki to niewielkie, ale bardzo ważne elementy wyposażenia naszych samochodów.

Do czego służą żarówki w samochodzie?

Wszystko zależy od tego, o jakich żarówkach mówimy. Na rynku występuje kilkadziesiąt rodzajów żarówek, dzielonych chociażby ze względu na funkcję, którą mają pełnić. Te najważniejsze stosowane są w oświetleniu zewnętrznym pojazdu – zapewniając odpowiednie oświetlenie drogi w trakcie jazdy w nocy lub przy złych warunkach atmosferycznych i dobrą widoczność naszego auta.  

Poza tym w samochodach stosuje się także szereg innych rodzajów żarówek, które służą na przykład do podświetlania zestawu wskaźników czy innych elementów deski rozdzielczej, a także do oświetlania wnętrza.

Kiedy żarówki wymagają wymiany?

Odpowiedź na pytanie o to kiedy wymieniać żarówki wcale nie jest oczywista, bo powinniśmy to robić nie tylko, gdy się przepalą. Żarówki świateł mijania warto wymienić okresowo nawet jeśli nadal działają, ponieważ z biegiem czasu ich wydajność może spadać. Dzieje się tak szczególnie w tych samochodach, których nie wyposażono w światła do jazdy dziennej, przez co każde użycie auta wymusza korzystanie ze świateł mijania.

Najczęściej wymienia się żarówki świateł mijania

Są one zwykle bardzo często używane, ale także z tym, że świecą z relatywnie dużą mocą – przykładowo popularna dwuwłóknowa żarówka halogenowa H4 ma moc znamionową aż 55 lub 60 watów, zależnie od tego, czy włączone są światła mijania czy drogowe. A ponieważ żarówki służące do oświetlania drogi muszą być bardzo precyzyjnie wykonane, przy są okazji bardziej czułe na uszkodzenia wywołane wstrząsami powstającymi podczas jazdy. Znaczenie ma też jakość instalacji elektrycznej danego samochodu – są modele aut, w których żarówki rzadko kiedy wytrzymują więcej niż rok, bo często pojawia się w nich problem z wadliwym działaniem regulatora napięcia.

W przypadku świateł mijania i drogowych dobrą praktyką jest wymiana żarówek parami. Nie tylko eliminujemy w ten sposób ryzyko różnic w jakości oświetlenia pomiędzy jedną a drugą stroną auta, ale jednocześnie minimalizujemy zagrożenie, że niedługo po wymianie jednej niesprawnej żarówki, przepali się druga.

Jak dobrać żarówki odpowiednie do danego samochodu?

Opcji jest kilka. Potrzebne informacje można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu, a czasem także w internecie. Można również wymontować z pojazdu niesprawny element i z cokołu odczytać typ. Zawsze też warto zwrócić się do specjalistów Inter Cars. Zanim to zrobisz, pamiętaj o przygotowaniu podstawowych danych dotyczących pojazdu: marki, modelu oraz roku produkcji.

Trzeba pamiętać, że w niektórych modelach samochodów samodzielna wymiana żarówek jest trudna lub wręcz niemożliwa – w takich przypadkach warto oddać auto w ręce mechanika, który zdejmie z nas tę potencjalnie problematyczną czynność.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie