Indeks prędkości i nośności opon – dlaczego są ważne?

Indeks prędkości i nośności to jedne z najważniejszych parametrów przy zakupie nowych opon.
Indeks prędkości i nośności opon – dlaczego są ważne?
28.03.2022
Katarzyna Lemanowicz

Są często bagatelizowane przez kierowców, a mają duże znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa podróży. W tym artykule dowiesz się, czym są indeksy prędkości i nośności oraz jak dobrać je do swojego pojazdu! 

Czym jest indeks prędkości? 

Indeks prędkości (SI – Speed Index) to maksymalna bezpieczna prędkość, z którą można poruszać się na danych oponach, przy dopuszczalnym przez indeks nośności obciążeniu. Parametr ten wyrażony jest literą alfabetu.

Dopuszczane indeksem prędkości są stosunkowo wysokie i nie należy ich przekraczać. Grozi to nie tylko utratą bezpieczeństwa, ale też wysokim ryzykiem uszkodzenia opony. Producenci nie zalecają rozwijania prędkości maksymalnych oraz trzymanie się ograniczeń na drogach.

Jak wybrać opony do własnego samochodu?

Jeśli poszukujesz odpowiedniego ogumienia z właściwym indeksem prędkości i nośności, wystarczy skorzystać ze specjalnego panelu. Dobierz opony do samochodu, to niezwykle proste! Dzięki temu będziesz czuł się bezpieczniej! 

Co znajdziesz w specjalnym wybieraku opon do samochodu? Ponad 50 producentów opony. Mianowicie opony do BMW, opony do Audi czy opony do Mercedesa. A także wielu innych znanych producentów! 

Przykładowe indeksy prędkości opon: 

 • Y – 300 km/h maks.
 • V – 240 km/h maks.
 • S – 180 km/h maks.
 • N – 140 km/h maks.

Czym jest indeks nośności?

Indeks nośności (LI – Load Index) to maksymalne dopuszczalne obciążenie opony, z którym można podróżować przy zachowaniu prędkości określonej przez indeks prędkości. Parametr ten wyraża się liczbą, która odpowiada określonej nośności.

Zbyt niski indeks nośności niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji dla kierowcy. Opony ulegają szybszemu zużyciu, pogarsza się stabilność prowadzenia oraz utrata gwarancji na opony i wypłaty ubezpieczenia w przypadku kolizji. Nie należy więc montować opon o niższym indeksie nośności niż zalecany. 

Przykładowe indeksy nośności opon:

 • 140 – 2500 kg na oponę,
 • 100 – 800 kg na oponę,
 • 90 – 600 kg na oponę,
 • 75 – 387 kg na oponę.

Indeks prędkości i nośności – gdzie znaleźć informacje?

Informacje o tym, jaki indeks prędkości i nośności posiada dana opona łatwo znaleźć na ścianie bocznej. Dodatkowo, większość sklepów internetowych z oponami informuje o oznaczeniach indeksów modelu już na poziomie oferty.

Chcąc poznać właściwe indeksy opon do swojego samochodu, warto zajrzeć do dokumentacji pojazdu. Tam znajdują się szczegółowe zalecenia producenta na temat homologowanych opon do danego auta. 

Indeksy wyższe czy zalecane – które wybrać?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie – czy warto montować do swojego pojazdu opony o wyższych indeksach, czy może pozostać przy homologowanych? Podwyższone indeksy niosą ze sobą zarówno zalety, jak i wady. Najważniejsze przedstawiamy poniżej. 

Zalety opon o wyższym indeksie

 • lepsze manewrowanie na zakrętach,
 • wyższa stabilność auta w trakcie jazdy,
 • polepszenie trakcji i parametrów jezdnych,
 • pozytywny wpływ na jazdę w bardziej agresywnym stylu.

Wady opon o wyższym indeksie

 • wyższa cena opon,
 • usztywnienie pojazdu i mniejszy komfort podróży,
 • wyższe opory toczenia, a więc większe zużycie paliwa. 

Indeksy opon a polskie prawo

Dobierając indeks prędkości i nośności warto wiedzieć, co na ten temat mówi polskie prawo drogowe. Zakazuje ono montażu opon o niższych indeksach, niż zalecane przez producenta. Wybierając takie ogumienie kierowca ryzykuje nie tylko bezpieczeństwem, ale i mandatem. 

Nieco inaczej wygląda kwestia opon zimowych, która jest regulowana przez dyrektywy unijne. Opony zimowe mogą mieć niższy indeks prędkości od zalecanego, ale nie mniejszy niż Q (160 km/h maks.).

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie