Jak uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC?

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego utrzymują się na atrakcyjnym poziomie.
Jak uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC?
20.10.2021

Mimo to wielu kierowców nie wykupuje polisy OC, licząc na łut szczęścia. Tymczasem za przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej grożą wysokie kary finansowe. Sprawdź, jak ich uniknąć, nie przepłacając za ubezpieczenie OC.

Średnia wysokość składki w pierwszym kwartale 2021 roku wynosi 617 zł. Cena spadła aż o 10,2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – tak wynika z Raportu RanKING przygotowanego przez serwis Rankomat. Tym bardziej dziwi fakt, że ktoś świadomie nie decyduje się na wykupienie OC. Warto zatem sprawdzić, co ci grozi za brak OC.

Kary za brak OC – kiedy są nakładane?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która czuwa nad tym, aby wszystkie zarejestrowane auta miały wykupione ubezpieczenie OC. Taki obowiązek wynika z obowiązujących przepisów – Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kary za brak OC nakładane są wówczas, gdy dojdzie do przerwania ciągłości ubezpieczeniowej. Nie ma przy tym znaczenia, że OC nie było ważne tylko przez jeden dzień czy przez więcej niż 14 dni. Okres braku obowiązkowego ubezpieczenia jest istotny w związku z wysokością nakładanej kary – im dłuższy, tym wyższych kwot należy się spodziewać.

Pamiętaj! Nie ma znaczenia, z jakiego powodu właściciel pojazdu nie wykupił polisy OC. Niezależnie od tego, czy zrobił to nieświadomie czy świadomie, jest zobowiązany do uiszczenia kary nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Ile trzeba zapłacić za brak ważnego ubezpieczenia auta?

Wysokość kary za brak ważnego obowiązkowego ubezpieczenia samochodu zależy od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, ponieważ stanowi ono stawkę bazową wyliczeń. W 2021 roku jest to 2800 zł brutto – 200 zł więcej w porównaniu do 2020 roku.

Ponadto wysokość kary za brak OC zależy od:

  • tego, jak długo auto pozostawało bez ubezpieczenia
  • rodzaju pojazdu.

Zgodnie ze stawkami obowiązującymi w 2021 roku, kary za brak OC dla samochodów osobowych przedstawiają się następująco:

  • do 3 dni – 1120 zł
  • 4-14 dni – 2800 zł
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Znacznie więcej muszą zapłacić właściciele pojazdów ciężarowych:

  • do 3 dni – 1680 zł
  • 4-14 dni – 4200 zł
  • powyżej 14 dni – 8400 zł.

Otrzymałeś wezwanie do zapłaty od UFG – co dalej?

Może zdarzyć się, że – jako właściciel pojazdu – otrzymasz wezwanie do zapłaty kary wystawione przez UFG. Jeśli uważasz, że jest ono bezpodstawne, możesz:

  • wykazać, że w podanym okresie samochód miał ważne ubezpieczenie OC, a ubezpieczyciel nie przekazał prawidłowych informacji
  • przedstawić dowody potwierdzające, że we wskazanym okresie nie było konieczności posiadania ubezpieczenia, np. z powodu kradzieży pojazdu.

Bezpodstawne wezwania do zapłaty mogą dotyczyć kierowców, którzy sprzedali swój samochód. Wówczas należy przedstawić umowę kupna-sprzedaży pojazdu oraz dowód potwierdzający ważność OC w dniu sprzedaży auta.

Powyższe dokumenty trzeba przesłać na dane teleadresowe Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po wyjaśnieniu sprawy wezwanie do zapłaty będzie nieaktualne.

Kary za brak OC można uniknąć – jak?

Najprostszym sposobem na uniknięcie kary za brak ważnego OC jest pilnowanie terminów związanych ubezpieczeniem. Jeśli z powodu wysokiej składki dana polisa ci nie odpowiada, wylicz ubezpieczenie samochodu w bezpłatnym kalkulatorze rakomat.pl. Dzięki temu dowiesz się, które towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje najniższą składkę. Wybierając najtańszą ofertę, możesz zaoszczędzić nawet do 50%.

Pamiętaj! Rezygnując z wykupywania ubezpieczenia OC narażasz się nie tylko na kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności związanej z pokryciem kosztów likwidacji szkody, którą wyrządziłeś poszkodowanemu. Są to kwoty znacznie wyższe niż kilka tysięcy złotych – szczególnie w przypadku szkód na osobie.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
zbyszek (Ocena: 5) 20.10.2021 16:27
Dobry artykuł. Ja się akurat nie przejmuję za bardzo OC. Jeżdżę focusem na wynajem długoterminowy z Master1.pl. Ubezpieczenie i pakiet serwisowy mam w ramach miesięcznego, stałego czynszu. Formalności i eksploatacja z głowy. A to dużo dla dzisiejszego kierowcy. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie