5 nawyków, których nie byłeś świadomy, a przez które obniżasz wartość swojego auta!

Mówi się, że wyjeżdżając z salonu , twój nowy samochód niezależnie jakiej jest marki, traci połowę na wartości. To teoria, prawda jest zgoła inna.
5 nawyków, których nie byłeś świadomy, a przez które obniżasz wartość swojego auta!
fot. istock.com
31.08.2021

Owszem, wiek samochodu to jedno, ale istnieją pewne nawyki, takie jak palenie papierosów czy rutyna, która usypia czujność w kontekście święcących się kontrolek, przez które nieświadomie dodatkowo obniżasz jego wartość.

Co wpływa na spadek wartości auta?

#1 Niezwracanie uwagi na palące się kontrolki

Na desce rozdzielczej jest nawet do kilkudziesięciu kontrolek, których zadaniem jest informowanie nas o aktualnym stanie samochodu. Kiedyś kontrolki dotyczyły podstawowych funkcji samochodu. Jednak z biegiem lat i coraz nowszymi rozwiązaniami technologicznymi jest ich coraz więcej. Jak zapewne wiesz, te zielone lub niebieskie to kontrolki informacyjne: światła czy kierunkowskazy. Informują o tym, że samochód działa poprawnie. Powiadamiają, jakie funkcje samochodu aktualnie działają, dotyczą głównie oświetlenia zewnętrznego. Kontrolki te pojawią się również, gdy włączamy tempo mat, system wspomagania parkowania, czy informują nas o sprawnym działaniu poduszek powietrznych.

Dalej żółte czy pomarańczowe kontrolki ostrzegają o konkretnych problemach, na które powinniśmy natychmiast zwrócić uwagę. Ale spokojnie, wcale nie muszą oznaczać awarii samochodu. To informacyjno-ostrzegawcze kontrolki, których najważniejszym zadaniem jest informować i jednocześnie ostrzegać kierowcę o niewłaściwym działaniu podzespołów, czy kończących się płynach eksploatacyjnych, takich jak paliwo, płyn do spryskiwaczy. Żółta czy pomarańczowa kontrolka włącza się również w momencie, kiedy w oponach jest zbyt niskie ciśnienie lub zepsuta żarówka. Kontrolki te włączają się również w momencie oblodzenia nawierzchni drogi.

Zapalenie się tak zwanego „check-engine”, czyli żółtej kontrolki ostrzegającej o błędach w działaniu podzespołów pojazdu – najczęściej silnika – powinno skierować cię natychmiast do stacji diagnostycznej w celu naprawienia samochodu. Zdecydowanie tej kontrolki nie wolno ignorować!

Kontrolek świecących się na czerwono zdecydowanie nie można lekceważyć. Ich zapalenie to bezwzględny nakaz zatrzymania się i nierzadko wezwania pomocy drogowej. Czerwone kontrolki informują nas również na przykład o zaciągniętym hamulcu ręcznym czy niezapiętych pasach. Oczywiście w tej sytuacji nie wzywamy pomocy, tylko reagujemy. Jeśli na przykład zwolnimy hamulec ręczny, a kontrolka nadal się świeci – wtedy niezbędna będzie wizyta w warsztacie samochodowym. Czerwona kontrolka, która powinna zmobilizować nas do sprawdzenia stanu samochodu i ewentualnej naprawy, to spadek ciśnienia oleju w silniku czy zużycie klocków hamulcowych, słaby akumulator, awaria systemu ABS, awaria systemu hamulcowego, a także wysoka temperatura płynu chłodniczego.

Ignorowanie pojawiających się kontrolek żółtych, pomarańczowych czy czerwonych stwarza niebezpieczeństwo i wpływa na obniżenie wartości samochodu. Jedno jest pewne, zły stan techniczny samochodu i brak regularnych napraw zdecydowanie nie przysporzą potencjalnych, nowych nabywców.

#2 Ostra eksploatacja

Ostre ruszanie, hamowanie, przyspieszanie… a jeśli dodamy do tego jeszcze pokonywanie zakrętów na granicy przyczepności, ignorowanie dziur w jezdni, zbyt frywolne wjeżdżanie w głębokie kałuże, czy szybkie pokonywanie dróg o kiepskiej nawierzchni –  kończy się w jeden sposób. Zbyt szybkie zużycie elementów eksploatacyjnych zdecydowanie nie wpływa korzystnie na wartość samochodu. A jeśli dojdzie do tego jeszcze brak przeglądów technicznych, ignorowanie pojawiających się kontrolek ostrzegawczych (patrz punkt wyżej), to zdecydowanie chętnych na zakup naszego samochodu będzie mniej. Wiemy, że czasami emocje biorą górę, chęć zaimponowania i pokazania wszystkim wokół maksymalnych osiągów samochodu jest większa, ale czy warto?

#3 Omijanie myjni

Nie ma się co oszukiwać, wielkimi krokami zbliża się jesień i zima. Nie daj sobie wmówić, że w tych porach nie opłaca się myć samochodu. Nic bardziej mylnego! Sól drogowa w bardzo agresywny sposób przyspiesza korozję elementów podwozia, podłogi, progów czy dolnych partii drzwi. Jedno jest pewne, chcesz zachować samochód w dobrej kondycji i przede wszystkim utrzymać jego wartość? Nie omijaj myjni! Pielęgnowanie wnętrza samochodu, regularne odkurzanie, czyszczenie foteli działa na plus.

#4 Samochód palacza

Palenie papierosów szkodzi zdrowiu, wie o tym każdy palacz. Okazuje się jednak, że nie każdy z nich zdaje sobie sprawę, że papierosy wpływają również na obniżenie wartości samochodu. Jak? A chociażby przez przesiąkniętą dymem papierosowym tapicerkę, pożółkłe elementy na desce rozdzielczej czy… o zgrozo… przypalone żarem fotele. Kupując używany samochód – chcemy otrzymać w pełni sprawne auto, ale też takie, w którym nie będziemy się czuli jak w „popielniczce”. Nie tylko przebieg i silnik samochodu wpływają na cenę, ale też dokuczliwy dla nosa zapach. Warto regularnie wietrzyć i sprzątać auto, wyprać tapicerkę oraz zadbać o jakiś przyjemny, najlepiej naturalny odświeżacz. Pamiętaj jednak, że najwięcej zyskasz – ty i twój samochód – jeśli całkowicie rzucisz palenie papierosów! Co jednak począć, jeśli mimo wkładanych wysiłków, odpalasz kolejnego papierosa z paczki? Możesz rozważyć pójście inną drogą, czyli przejść na tak zwane „produkty bezdymne”, takie jak e-papierosy lub podgrzewacze tytoniu (w Polsce pierwszy był Iqos). Nazywa się je „bezdymnymi” ponieważ nie spalają tytoniu (podgrzewają płyn lub wkłady tytoniowe), dlatego nie wytwarzają dymu, tylko prawie bezwonny aerozol z nikotyną. Brak papierosowego dymu to również brak zapachu, którym przesiąknięty jest na co dzień palacz papierosów, jego rzeczy, a także… auto. Bez spalania tytoniu, brak również brudzącego popiołu ale przede wszystkim oznacza to brak rakotwórczych substancji smolistych. Urządzenia te nie są jednak idealne dla zdrowia, mogą natomiast stanowić rozwiązanie dla zatwardziałych palaczy, którzy nie mogą rzucić papierosów.

#5 Zwlekanie z terminem przeglądu

Chcąc zachować samochód w dobrej kondycji nie unikaj przeglądów technicznych. Często nasze zwlekanie związane jest z oszczędnościami w domowym budżecie. Jednak jest to bardzo złudne! Na regularnych przeglądach jesteś w stanie wyeliminować wszelkie wady samochodu i tym samym zaoszczędzić na późniejszej poważnej naprawie. Wykonywanie terminowych przeglądów technicznych samochodu zapewnia jego długą żywotność i utrzymanie wartości.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie