Początek roku 2023 przywitał Polskę dość mroźną zimą, która charakteryzowała się obfitymi opadami śniegu czy gołoledzią. Wszyscy, którzy mieli porządne opony zimowe sprawnie pokonywali zaśnieżone drogi. Wraz z nadejściem odwilży na termometrach zaczęły pojawiać się wartości przekraczające 10 stopni Celsjusza. Wiele osób może zastanawiać się, czy to dobry moment na wymianę opon na letnie?
Jak jest idealna temperatura na wymianę opon na letnie?
Większość ekspertów zaleca wymianę opon na letnie w momencie, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 7°C. Pogoda pod koniec lutego czy w marcu często jest nieprzewidywalna. Dlatego warto poczekać tydzień lub dwa, aż temperatura na zewnątrz się ustabilizuje.
Opony letnie są stworzone, aby zapewnić pełne parametry przy wyższych temperaturach przekraczających 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej wartości letnie ogumienie twardnieje, a tym samym traci swoje właściwości.
Kolejną różnicą opon letnich względem zimowych jest rzeźba bieżnika. Tzw. “zimówki” mają więcej nacięć, które pomagają lepiej odprowadzać błoto i śnieg. Z kolei bieżnik opony letniej jest płytszy, co przekłada się na większą powierzchnię styku opony z nawierzchnią, co zapewnia lepszą przyczepność.
Czemu nie warto jeździć na zimówkach wiosną i latem?
Nie warto rezygnować z wymiany ogumienia na letnie. Opony zimowe podczas wysokich temperatur nie zapewnią tak dobrej drogi hamowania. Pogorszeniu ulegnie również przyczepność. Samochód może szybciej wpaść w niekontrolowany poślizg. Wysokie temperatury wpływają również na odkształcanie się “zimówek” oraz przyspiesza ich zużycie.
Przed wymianą sprawdźmy, czy nasze opony letnie mają odpowiedni bieżnik. Według polskiego prawa nie może być mniejszy niż 1,6 mm. Po wyjeździe z warsztatu wulkanizacyjnego skontrolujmy stan ciśnienie w oponach oraz czy felgi są dobrze przykręcone.