Kiedy zmienić opony na letnie - czy teraz jest odpowiedni czas?

Kiedy na zewnątrz robi się coraz cieplej, śnieg i lód znikają z dróg wiele osób postanawia przygotować samochody do zbliżającego się sezonu wiosenno-letniego. Dlatego warto wiedzieć, kiedy wymienić opony zimowe na letnie?
Kiedy zmienić opony na letnie - czy teraz jest odpowiedni czas?
fot. iStock
20.03.2024
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Początek roku 2023 przywitał Polskę dość mroźną zimą, która charakteryzowała się obfitymi opadami śniegu czy gołoledzią. Wszyscy, którzy mieli porządne opony zimowe sprawnie pokonywali zaśnieżone drogi. Wraz z nadejściem odwilży na termometrach zaczęły pojawiać się wartości przekraczające 10 stopni Celsjusza. Wiele osób może zastanawiać się, czy to dobry moment na wymianę opon na letnie?

Jak jest idealna temperatura na wymianę opon na letnie?

Większość ekspertów zaleca wymianę opon na letnie w momencie, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 7°C. Pogoda pod koniec lutego czy w marcu często jest nieprzewidywalna. Dlatego warto poczekać tydzień lub dwa, aż temperatura na zewnątrz się ustabilizuje.

Opony letnie są stworzone, aby zapewnić pełne parametry przy wyższych temperaturach przekraczających 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej wartości letnie ogumienie twardnieje, a tym samym traci swoje właściwości.

Kolejną różnicą opon letnich względem zimowych jest rzeźba bieżnika. Tzw. “zimówki” mają więcej nacięć, które pomagają lepiej odprowadzać błoto i śnieg. Z kolei bieżnik opony letniej jest płytszy, co przekłada się na większą powierzchnię styku opony z nawierzchnią, co zapewnia lepszą przyczepność.

Czemu nie warto jeździć na zimówkach wiosną i latem?

Nie warto rezygnować z wymiany ogumienia na letnie. Opony zimowe podczas wysokich temperatur nie zapewnią tak dobrej drogi hamowania. Pogorszeniu ulegnie również przyczepność. Samochód może szybciej wpaść w niekontrolowany poślizg. Wysokie temperatury wpływają również na odkształcanie się “zimówek” oraz przyspiesza ich zużycie.

Przed wymianą sprawdźmy, czy nasze opony letnie mają odpowiedni bieżnik. Według polskiego prawa nie może być mniejszy niż 1,6 mm. Po wyjeździe z warsztatu wulkanizacyjnego skontrolujmy stan ciśnienie w oponach oraz czy felgi są dobrze przykręcone.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.04.2023 22:47
wymiana opon to ważna rzecz. najważniejsze to znaleźć dobry warsztat. spoko miejsce można znaleźć na motointegratorze, ja tak namierzylem swój zakład
odpowiedz
Polecane dla Ciebie