Kiedy możesz używać długich świateł zimą. Policja ostrzega

Zimowy okres to często dla kierowców czas gorszych warunków na drodze w postaci pojawiającego się śniegu, gołoledzi czy słabej widoczności, która jest konsekwencją kiepskiej pogody. Mimo wszystko warto wiedzieć, kiedy używać świateł drogowych i przeciwmgielnych, aby nie dostać mandatu.
Kiedy możesz używać długich świateł zimą. Policja ostrzega
unsplash.com
26.01.2022

Opady śniegu oraz zamiecie i zawieje śnieżne wpływają na słabą widoczność na drogach, dlatego często decydujemy się na używanie świateł drogowych i przeciwmgielnych.
Obecnie ze świateł drogowych, czyli tzw. długich można korzystać od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych zarówno w terenie zabudowanym, jak i niezabudowanym. Co ważne światła drogowe nie mogą nie mogą oślepiać pieszych oraz innych kierowców, którzy używają zwykłych świateł mijania.

– Korzystanie ze świateł drogowych tzw. długich w sposób niezgodnych z przepisami również może być powodem policyjnej kontroli i mandatu karnego w wysokości 200 zł i 3 punktów karnych – powiedział sierż. szt. Dariusz Rajski z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

W przypadku kontroli, policja może również wystawić nam mandat, jeśli nasze oświetlenie jest w złym stanie. Kara finansowa może wynieść nawet 500 złotych. Mandatem mogą zostać ukarani również kierowcy, którzy wykorzystują światła drogowe do mrugania, aby ostrzec innych uczestników ruchu przed patrolem drogówki lub niebezpieczeństwem znajdującym się na drodze.

Światła przeciwmgłowe przednie albo oba jednocześnie, trzeba włączyć w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. Warto dodać, że z tylnych świateł przeciwmgłowych można korzystać w przypadku kiedy przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W przeciwnym razie trzeba wyłączyć światła, aby nie oślepiać innych użytkowników ruchu drogowego.

– Z kolei naruszenie warunków korzystania ze świateł przeciwmgielnych przednich i tylnych to 100-złotowy mandat i 2 punkty – dodaje funkcjonariusz.

Chociaż według ustawy ze świateł przeciwmgielnych można korzystać “na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza".

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie