Czy za nieodśnieżenie auta grozi mandat?

W całym kraju spadł śnieg, co mogło zaskoczyć wielu kierowców. Właściciele aut, którzy parkują swoje auta pod “chmurką” będą mieli więcej pracy przy odśnieżaniu. Wielu z nas może się zastanawiać czy konieczne jest pozbywanie się śniegu z całego auta, czy jeśli tego nie zrobimy będzie groził nam mandat?
Czy za nieodśnieżenie auta grozi mandat?
unsplash.com
13.02.2023

Jakie kary za nieodśnieżenie auta?

Trzeba przyznać, że ostatnie lata nie rozpieszczały fanów śnieżnej zimy, chyba że mieszkamy na południu kraju. W tym roku opady śniegu pojawiły się w niemal całej Polsce. Co mogło być nie lada zaskoczeniem dla  nieprzygotowanych właścicieli samochodów np. na letnich oponach.

Wiele z kierowców musiało poszukać szczotek do odśnieżania. Teraz będą one bardzo przydatne, ponieważ samo odśnieżanie jest regulowane art. 66 kodeksu drogowego - pojazd musi być utrzymany tak, aby nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Oznacza to, że kierujący pojazdem musi przed ruszeniem oczyścić auto ze śniegu, zwłaszcza usunąć go z szyb, reflektorów i dachu, tak aby nie był zagrożeniem dla innych. Przy dużej prędkości śnieg może się odrywać i uderzyć inne auto lub pieszego. Dodatkowo brak usunięcia śniegu może wpłynąć m.in. na słabą widoczność oraz na gorszą pracę oświetlenia. W tym wypadku dużym zagrożeniem są naczepy TIR-ów, na których tworzy się lód - może narobić dużo złego innym uczestnikom ruchu.

Niedokładne odśnieżenie auta może być dotkliwe dla portfela. Grozi za to mandat od 50 do 500 zł.

Odśnieżanie tablicy rejestracyjnej

Warto pamiętać o dokładnym odśnieżeniu tablicy rejestracyjnej. W przypadku kiedy jest zasłonięta, możemy otrzymać mandat w wysokości 100 zł oraz 3 punkty karne. Co więcej, odśnieżanie naszego auta przy włączonym silniku w celu przyspieszenia odmrożenia szyb może również skończyć się mandatem, który wyniesie 100 zł. Nadgorliwy funkcjonariusz ma prawo również wystawić karę 300 zł w przypadku, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu.

Pamiętajmy również, aby zachować większą ostrożność podczas jazdy po śniegu, a czasem po lodzie. Warto nieco zwolnić i zachować większy odstęp przed poprzedzającym nas samochodem. Na suchej nawierzchni średnia droga hamowania z 30 km/h to 11 metrów, w przypadku 50 km/h dystans może wynieść nawet 20 metrów. Na lodzie i śniegu wartości zdecydowanie się zwiększają. Dlatego nie warto oszczędzać na oponach zimowych, bo to właśnie one będą naszym wybawieniem w ciężkich warunkach.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie