Czy za nieodśnieżenie auta grozi mandat?

W całym kraju spadł śnieg, co mogło zaskoczyć wielu kierowców. Właściciele aut, którzy parkują swoje auta pod “chmurką” będą mieli więcej pracy przy odśnieżaniu. Wielu z nas może się zastanawiać czy konieczne jest pozbywanie się śniegu z całego auta, czy jeśli tego nie zrobimy będzie groził nam mandat?
Czy za nieodśnieżenie auta grozi mandat?
unsplash.com
28.11.2023
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Jakie kary za nieodśnieżenie auta?

Trzeba przyznać, że ostatnie lata nie rozpieszczały fanów śnieżnej zimy, chyba że mieszkamy na południu kraju. W tym roku opady śniegu pojawiły się w niemal całej Polsce. Co mogło być nie lada zaskoczeniem dla  nieprzygotowanych właścicieli samochodów np. na letnich oponach.

Wiele z kierowców musiało poszukać szczotek do odśnieżania. Teraz będą one bardzo przydatne, ponieważ samo odśnieżanie jest regulowane art. 66 kodeksu drogowego - pojazd musi być utrzymany tak, aby nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Oznacza to, że kierujący pojazdem musi przed ruszeniem oczyścić auto ze śniegu, zwłaszcza usunąć go z szyb, reflektorów i dachu, tak aby nie był zagrożeniem dla innych. Przy dużej prędkości śnieg może się odrywać i uderzyć inne auto lub pieszego. Dodatkowo brak usunięcia śniegu może wpłynąć m.in. na słabą widoczność oraz na gorszą pracę oświetlenia. W tym wypadku dużym zagrożeniem są naczepy TIR-ów, na których tworzy się lód - może narobić dużo złego innym uczestnikom ruchu.

Niedokładne odśnieżenie auta może być dotkliwe dla portfela. Grozi za to mandat od 50 do 500 zł.

Odśnieżanie tablicy rejestracyjnej

Warto pamiętać o dokładnym odśnieżeniu tablicy rejestracyjnej. W przypadku kiedy jest zasłonięta, możemy otrzymać mandat w wysokości 100 zł oraz 3 punkty karne. Co więcej, odśnieżanie naszego auta przy włączonym silniku w celu przyspieszenia odmrożenia szyb może również skończyć się mandatem, który wyniesie 100 zł. Nadgorliwy funkcjonariusz ma prawo również wystawić karę 300 zł w przypadku, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu.

Pamiętajmy również, aby zachować większą ostrożność podczas jazdy po śniegu, a czasem po lodzie. Warto nieco zwolnić i zachować większy odstęp przed poprzedzającym nas samochodem. Na suchej nawierzchni średnia droga hamowania z 30 km/h to 11 metrów, w przypadku 50 km/h dystans może wynieść nawet 20 metrów. Na lodzie i śniegu wartości zdecydowanie się zwiększają. Dlatego nie warto oszczędzać na oponach zimowych, bo to właśnie one będą naszym wybawieniem w ciężkich warunkach.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie