Czy kulig jest legalny?

Na dobre zaczął się sezon zimowy. Niektórzy zmieniają opony letnie na zimowe po opadach tzw. pierwszego śniegu, a inni korzystają z otwartych stoków narciarskich. Zima, szczególnie w górach sprzyja organizowaniu kuligów, ale czy to jest legalne?
Czy kulig jest legalny?
YouTube
11.12.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

O ile w górach mamy do czynienia z kuligiem ciągniętym przez konie wraz z saniami, tak niektórzy kierowcy wpadają na pomysł zorganizowania kuligu samochodowego. Łączą kilkanaście sanek, a później je podpinają np. za pomocą liny do haku holowniczego.

Wiele osób może się zastanawiać czy kulig samochodowy jest legalny? Jak czytamy w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym w artykule 60.1 jest napisane, że “kierującemu zabrania się ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu”.

Przepisy obowiązują na wszystkich drogach publicznych, czyli również na w strefach ruchu i zamieszkania. Warto zaznaczyć, że nawet drogi polne posiadają status drogi publicznej. Ustawodawca przewidział karę finansową dla osób, które nie przestrzegają wspomnianego wyżej fragmentu ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Każdy kierowca, który ciągnie za sobą np. sanki - dostanie mandat 500 złotych za zorganizowanie kuligu samochodowego. Dodatkowo otrzyma 5 pkt. karnych.

Co więcej, przepisy dopuszczają także na drogach publicznych psi zaprzęg, o ile ciągnie za sobą tylko jedną parę sań. Tak samo sprawa wygląda w przypadku zaprzęgu konnego, może on składać się z jednej pary sań.

Kulig często organizuje się na drogach polnych i leśnych, które nie kwalifikują się do statusu drogi publicznej, dlatego kierowca może być spokojny, że nie dostanie mandatu.

Trzeba zachować dużą rozwagę przy organizowaniu kuligów. Niewłaściwie przygotowane mogą być bardzo niebezpieczne i zagrażać zdrowiu jego uczestników. Często ciągnięte sanki, szczególnie jeśli połączymy kilka razem - zmieniają swój tor jazdy, co prowadzi do przewrócenia się całego kuligu. O ile taką zabawę można uznać za bezpieczną przy małych prędkościach. Tak w Rosji, jak pokazywaliśmy sanki ciągnie się z prędkością ponad 150 km/h.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 3.5 / 5
FR (Ocena: 2) 11.02.2021 13:12
Ktos to czyta przed publikacja? Najpierw piszecie, "że nawet drogi polne posiadają status drogi publicznej." A fragment dalej, ze "Kulig często organizuje się na drogach polnych i leśnych, które nie kwalifikują się do statusu drogi publicznej." Wiec jak w koncu?
zobacz odpowiedzi (1)
Polecane dla Ciebie