Jak przygotować auto do zimy?

Coraz niższe temperatury, lekkie przymrozki oznacza to, że prawdziwa zima jest już blisko. Dlatego nie tylko trzeba wyposażyć się w ciepłą kurtkę, ale również warto odpowiednio przygotować nasze auto, aby uniknąć zaskoczenia.
Jak przygotować auto do zimy?
unsplash.com
23.11.2023
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Sprawdź uszczelki

Chyba każdy z nas spotkał się z zamarzniętymi drzwiami. Często szarpanie i mocne ciągnięcie za klamkę może przysporzyć nam więcej kłopotu niż pożytku. Dzieje się tak, ponieważ zalegająca woda w uszczelkach drzwi przy ujemnych temperaturach zamarza, co nie wpływa dobrze na stan gumy.

Dlatego warto zawczasu zaopatrzyć się w specjalny smar do uszczelek samochodowych. Z reguły występuje w sprayu lub w sztyfcie. Oszczędzi nam to nerwów i zabezpieczy elementy naszych drzwi.

Woskowanie auta zimą

Prawie każda myjnia samochodowa oferuje dzisiaj woskowanie karoserii. Dodatkowo liczne kosmetyki do aut pozwalają na samodzielną pielęgnację lakieru naszego pojazdu. Właśnie woskowanie jest szczególnie ważne zimą. Dzięki niemu nasz samochód będzie zabezpieczony przed negatywnymi skutkami soli drogowej, która jest niebezpieczna szczególnie dla starszych aut, które nie posiadają specjalnego zabezpieczenia antykorozyjnego.

Wymiana opon na zimowe
Bardzo ważnym punktem każdej zmotoryzowanej osoby, która chce przygotować się w dobry i bezpieczny sposób do zimy, jest zmiana naszych opon. Powinniśmy wymienić nasze dotychczasowe ogumienie letnie na zimowe. Zapewni ono m.in. dobrą przyczepność podczas pojawienia się śniegu na drodze oraz przy obniżonej temperaturze.

Płyny eksploatacyjne

Przed zimą sprawdźmy również nasze płyny eksploatacyjne lub wymieńmy je na specjalnie przygotowane do niskich temperatur. W szczególności zadbajmy o płyn chłodniczy, który traci swoją odporność na mrozy wraz ze zużyciem.

Akumulator i nie tylko

Zima, szczególnie kiedy na drogach pojawia się śnieg, to nie tylko test umiejętności kierowcy, ale również sprawdzian dla auta. Jeśli od jakiegoś czasu nasz akumulator słabo sobie radził, nawet przy dodatnich temperaturach, jest to dobry czas na zmianę. W przeciwnym razie zima będzie jego gwoździem do trumny. Dlatego warto wyposażyć się w kable rozruchowe, które mogą przydać się nam lub naszemu znajomemu, którego będziemy ratować.

Do zimowego niezbędnika warto dorzucić również skrobaczkę i ewentualnie osłonę antyszronową, którą zakłada się na przednią szybę. W ostateczności właściciele starszych aut mogę wyposażyć się w odmrażacz do zamków w sprayu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie