Kiedy jest dobry moment na wymianę opon na zimowe?

Coraz chłodniejsze poranki i wieczory przypominają wielu kierowcom o zmianie ogumienia na zimowe. Wtedy u wielu zmotoryzowanych pojawia się pytanie, kiedy jest ten właściwy moment, aby odwiedzić wulkanizatora.
Kiedy jest dobry moment na wymianę opon na zimowe?
08.11.2022
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Pomimo, że możemy narzekać w naszym kraju na wiele rzeczy, to akurat prawo w żaden sposób nie reguluje u nas konieczności zmiany opon. Można śmiało powiedzieć, że ustawodawca daje nam w tej kwestii "wolną rękę", lecz nie jest to argument, aby jeździć cały rok na zimówkach czy na letnim ogumieniu.

 

Najlepsza pora na zmianę opon na zimowe


W kwestii wymiany opon letnich na zimowe w Polsce nie ma odgórnego nakazu, w przeciwieństwie do niektórych krajów Unii Europejskiej, gdzie jest istnieje taki obowiązek np. w Czechach, Finlandii czy Austrii. Decydując się na zmianę ogumienia, powinniśmy mieć na uwadze zmieniającą się pogodę oraz średnią temperaturę powietrza w ciągu dnia, to ona jest jednym z ważniejszych aspektów.


Przyjęło się, że dobrym momentem na zmianę opon jest moment, kiedy przez kilka dni temperatura powietrza jest mniejsza niż 7-8 stopni Celsjusza. Z reguły takie warunki pogodowe zaczynają się utrzymywać na przełomie października i listopada. W tym okresie powinniśmy odwiedzić wulkanizatora lub jeśli mamy osobne koła wraz z oponami możemy podjąć się samoczynnej wymiany. Co pozwoli nam na zaoszczędzenie - w zależności od wulkanizatora - od 70 do 130 złotych.


Warto pamiętać, że okres jesienno-zimowy będzie charakteryzował się wzmożonym obłożeniem zakładów wulkanizacyjnych, również na zapas można zainteresować się kupnem opon zimowych do naszego auta, aby uniknąć długiego czekania na dostawę w przypadku braku konkretnego modelu.

 

Opony zimowe czemu trzeba zmieniać?


Zapominalskich lub osoby, które nie widzą potrzeby w wymianie opon na zimowe, najlepiej weryfikuje tzw. pierwszy śnieg. Specjalny bieżnik zimówek pozwala się lepiej "wgryźć" w drogę oraz wyrzucić nadmiar śniegu – jest on głębszy i posiada zdecydowanie więcej nacięć. Wielu ekspertów zaleca zmianę ogumienia, kiedy bieżnik jest mniejszy niż 4 mm.


Sama opona jest miękka tak, aby zachowała odpowiednią elastyczność przy niskich temperaturach. Tutaj też z kolei warto mieć na uwadze, że w przypadku wyższych wartości na termometrze opona zimowa będzie się szybciej ścierać i nie zapewni tyle przyczepności, co letnie ogumienie.


Na co zwrócić uwagę przy zmianie opon na zimowe?

 

Po wymianie warto dopilnować, aby każda opona miała właściwe ciśnienie powietrza – informacje na ten temat powinniśmy znaleźć w swoim aucie na klapce od wlewu paliwa lub na wewnętrznej części słupka B.


Ważne jest również odpowiednie wyważenie kół, aby nie przenosiły żadnych drgań na kierownicę. Istotnym parametrem, o który warto zadbać podczas wymiany opon, jest zbieżność kół. To ona również wpływa na to, jak nasze auto się prowadzi.


Wyciągając nasze zakurzone opony zimowe z garażu, sprawdźmy datę ich produkcji. Zaleca się wymianę najpóźniej po okresie 5 lat, ale nie jest to sztywna wartość. Datę produkcji znajdziemy na boku opony.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie