Zakup samochodu to duże wyzwanie. Ekspert podpowiada, o czym musisz pamiętać

Decydując się na używany samochód, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Zapytaliśmy eksperta, co jest ważne przy takim zakupie.
Zakup samochodu to duże wyzwanie. Ekspert podpowiada, o czym musisz pamiętać
15.10.2020
Paweł Jaśkowski


Nowy samochód często jest poza zasięgiem przeciętnego Polaka. W naszym kraju dużą popularnością cieszą się auta używane, często sprowadzane z zagranicy. Często można je kupić za bardzo rozsądną cenę. Aż 58% Polaków uważa, że zakup używanego auta bez przykrych niespodzianek jest trudny, ale możliwy. Natomiast 43% naszych rodaków przyznaje, że poszukiwania pojazdu zajmują im od 1 do 3 miesięcy. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.

 

Dla Polaków szukających używanego auta najważniejszy jest udokumentowany stan techniczny (82%), rzeczywisty przebieg pojazdu (80%), historia serwisowa i historia napraw blacharsko-lakierniczych (67%). Według 40% ankietowanych najbardziej wiarygodnym źródłem przy kupnie samochodu są znajomi.

 

Według AAA Auto przeciętny samochód używany trafiający na polski rynek ma więcej niż 10 lat, a jego przebieg zbliża się do 200 tys. km. Średni przebieg aut sprzedawanych na rynku wtórnym w roku 2019 wynosił 183 tys. km, ich wiek był szacowany na 11,6 lat. Natomiast cena przeciętnego używanego samochodu oferowanego do sprzedaży w Polsce wynosiła 17 400 zł. Najdroższe auta na rynku wtórnym pojawiały się w województwie mazowieckim (21 700 zł), a najtańsze – w kujawsko-pomorskim (13 900 zł). Najczęściej w ofertach sprzedaży można było w 2019 roku znaleźć Opla Astrę, Volkswagena Passata i Audi A4.

 

„W Polsce wciąż największą popularnością cieszą się samochody używane, zwłaszcza te sprowadzone z zagranicy. Niestety, dla większości Polaków nowe auto jest poza zasięgiem ze względu na wysoką cenę” – zauważa ekspert marki VIVUS. „Samochód używany można kupić za kilka lub kilkanaście tysięcy w zależności od jego klasy i dodatkowo, jeśli był dobrze serwisowany, można nim jeździć przez kilka lat bez żadnej awarii. Jednak kupując takie auto, trzeba zwrócić uwagę na przebieg, rocznik oraz stan silnika i blach. Warto często dołożyć pieniądze do wcześniej przygotowanego budżetu i nabyć w ten sposób auto lepsze oraz bezpieczniejsze. Brakującą kwotę można zdobyć, zaciągając na przykład szybką pożyczkę – podkreśla ekspert.”

 

Na co zwrócić uwagę, kupując używany samochód?
Zakup samochodu używanego wiąże się z pewnym ryzykiem. Jest to związane z faktem, że sprzedawcy często ukrywają przed kupującym wady pojazdu. Z tego powodu bardzo ważne jest dokładne obejrzenie pojazdu oraz całej dokumentacji. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami ocenić stanu samochodu, powinniśmy poprosić o pomoc kogoś doświadczonego lub skorzystać z diagnozy eksperta w stacji diagnostycznej.

 

Gdy natomiast zamierzamy sami oglądać pojazd, warto zadbać, aby oględziny odbyły się za dnia w czasie dobrej widoczności. Wtedy łatwiej będzie zauważyć nawet drobne odpryski czy usterki. Oglądając samochód, trzeba sprawdzić jego lakier i nadwozie. Szczególną uwagę należy zwrócić na obecność odprysków i szpachli. Dodatkowo powinniśmy przejrzeć stan silnika. Tu warto sprawdzić, czy nie ma śladów wycieku oleju lub innych płynów. Należy także zajrzeć pod spód samochodu i zweryfikować jego podwozie.

 

Najtrudniejszym elementem do sprawdzenia jest stan licznika. Nagminnym procederem w używanych autach jest jego przekręcenie. Stan licznika można zweryfikować na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl. Od 2014 roku zbierane są tam dane, które trafiają ze stacji diagnostycznych do CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców).

 

Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży pojazdu należy także sprawdzić dokumenty nabywanego auta. Kupujący powinien zweryfikować numer VIN nadwozia – czy jest zgodny z podanym w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli to samochód sprowadzony z zagranicy, powinniśmy zapoznać się z dokumentacją dotyczącą importu oraz obejrzeć kartę pojazdu.

 

Jak sfinansować zakup używanego samochodu?
Rozbieżność cenowa używanych samochodów jest bardzo szeroka. Starsze, kilkunastoletnie auta, można kupić już za kilka tysięcy złotych, natomiast za młodsze roczniki trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych. Jednak taka cena pojazdu jest i tak bardziej dostępna dla wielu Polaków, niż koszty związane z zakupem nowego samochodu. Zapytaliśmy eksperta marki VIVUS, jak sfinansować zakup samochodu, gdy pojawi się okazja, żeby nabyć dobrej klasy auto za niższą cenę.

 

„Taki wydatek można sfinansować za pomocą pożyczki pozabankowej. To dobre rozwiązanie, gdy chcemy zdobyć pieniądze szybko. Takie zobowiązanie możemy dostać praktycznie „od ręki”, ponieważ formalności można załatwić online. Wszystkie procedury, łącznie z wypełnieniem formularza, trwają bardzo krótko, często zajmują maksymalnie kilkanaście minut. Dodatkowo pieniądze są przelewane bezpośrednio na konto pożyczkobiorcy, co przyspiesza otrzymanie gotówki.”

Więcej informacji dotyczących finansowania używanego auta znajdziesz na stronie: https://www.vivus.pl/moje-finanse/pozyczka-na-samochod/

 

Na przykład VIVUS oferuje nowym klientom 3000 zł, które można spłacić po 61 dniach bez żadnych kosztów (RRSO 0%, przykład reprezentatywny na dole artykułu). Warunkiem jest jednak terminowa spłata zobowiązania. Natomiast stały klient może pożyczyć nawet 7500 zł (RRSO 513,8%). Po dołożeniu takiej kwoty do budżetu, którym już dysponujemy (np. ze sprzedaży poprzedniego auta), możemy nabyć dobrej klasy samochód.

 

Zakup samochodu używanego to nie jest prosta sprawa. Duża ilość ofert i nieuczciwość niektórych sprzedawców sprawiają, że dla wielu osób kupno auta na rynku wtórnym to prawdziwe wyzwanie. Gdy jednak zachowamy czujność i dokładnie sprawdzimy pojazd, wtedy mamy szansę kupić samochód, który posłuży nam bez awarii przez wiele lat.


Przykład reprezentatywny dla pierwszej pożyczki oferowanej na 30 i 61 dni przez VIVUS Finance sp. z o.o.:

Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1200 zł; całkowita kwota do zapłaty 1200 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 30 dni. Stan na 25.06.2020 r.

Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl/61, www.vivus.com.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1200 zł; całkowita kwota do zapłaty 1200 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 25.06.2020 r.

Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Reprezentatywny przykład dla kolejnej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 513,8% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1200 zł; całkowita kwota do zapłaty 1393 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 7,2%; całkowity koszt pożyczki 193 zł (prowizja 185,90 zł, odsetki 7,10 zł); umowa na 30 dni. Stan na 25.06.2020 r.


Artykuł sponsorowany

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie