Kiedy zmienić opony na zimowe. Wyjaśniamy

W odróżnieniu do większości krajów w Europie, w naszym kraju nadal nie obowiązuje nakaz sezonowej wymiany opon. Mimo tego, znaczna ilość kierowców decyduje się na taki krok. Pozostaje pytanie, kiedy zmienić ogumienie z letniego na zimowe?
Kiedy zmienić opony na zimowe. Wyjaśniamy
27.10.2020
Konrad Klimkiewicz
Po co zmieniać opony na zimowe?
Przede wszystkim po to, byśmy mogli mieć pełną kontrolę nad samochodem podczas jazdy w gorszych warunkach. Przy niższych temperaturach bieżnik opon letnich robi się za twardy, przez co wydłuża się droga hamowania i możemy łatwo wpaść w poślizg, a przy tym narazić się na wypadek. Opony zimowe nie twardnieją przy złych warunkach pogodowych i zapewniają zwiększoną przyczepność podczas jazdy. Konstrukcja "zimówek" powoduje także, że lepiej odprowadzają one śnieg i błoto.
 
Kiedy zmienić opony na zimowe?
Z pewnością nie należy z tym czekać do czasu, gdy spadnie pierwszy śnieg. Wtedy nie dość, że jest już zdecydowanie za późno, to jeszcze możemy trafić na ogromne kolejki do wulkanizatorów. Opony zimowe powinniśmy wymienić najpóźniej wtedy, gdy na zewnątrz średnia temperatura z kilku najbliższych dni zacznie się wahać w granicach 7-10 stopni Celsjusza. Trzeba również wziąć pod uwagę także to, w jakiej porze dnia najczęściej poruszamy się samochodem. Być może jeździmy wcześnie rano do pracy, lub wracamy z niej późnym wieczorem. Wtedy nawet, gdy przez większość czasu na zewnątrz panuje wyższa temperatura, to w tych porach może być ona o wiele niższa. 
 
Montaż "zimówek"
Jeśli zdecydujemy się na samodzielną wymianę opon na zimowe, bez pomocy wulkanizatora, pamiętajmy o podstawowej zasadzie: ogumienie należy wymienić na wszystkich kołach. Założenie ich tylko na przednią oś spowoduje, że podczas hamowania czy skręcania, tył auta będzie nam uciekał na boki, co wiąże się z ogromnymi trudnościami w prowadzeniu samochodu i może doprowadzić nawet do kolizji. Z kolei gdy założymy je wyłącznie na tylną oś, prowadzenie pojazdu będzie niemalże niemożliwe i ciężko będzie nam pokonać nawet lekkie zakręty. 
 
Czy mogę jeździć na oponach zimowych przez cały rok?
Gdy na zewnątrz temperatura wzrasta i warunki pogodowe sprzyjają kierowcom, zdecydowanie odradza się jeżdżenie na zimowych oponach. Ogumienie zdecydowanie szybciej się wtedy zużywa, a ich miękkość źle wpływa na przyspieszanie i hamowanie. Także podczas wykonywania zakrętów "zimówki" będą się zdecydowanie gorzej sprawdzać. Można powiedzieć, że to, co jest ich atutem podczas niskich temperatur, w korzystnych warunkach staje się słabością. 
 
Temperatura na zewnątrz coraz bardziej spada, a warunki na drodze stają się mniej korzystne. W tej sytuacji powinieneś na bieżąco sprawdzać temperaturę i szykować się na wymianę opon na zimowe. Taki wydatek raz na pół roku sprawi, że będziesz mógł czuć się bezpieczniej w swoim samochodzie i bezproblemowo poruszać się nim po ulicach. Możesz także postawić na opony uniwersalne, ale pamiętaj, że wtedy będą one tylko "trochę" skuteczne, bez względu na porę roku.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie