Naprawa skrzyni biegów - z jakimi kosztami musisz się liczyć?

Naprawa skrzyni biegów - z jakimi kosztami musisz się liczyć?
17.08.2017

 

Skrzynia biegów jest jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu. To właśnie ona umożliwia optymalne wykorzystanie pracy silnika. Odgrywa również znaczącą rolę we właściwej i bezpiecznej eksploatacji pojazdu. Niestety, podobnie jak pozostałe podzespoły może ulec awarii. Ile może kosztować kierowcę naprawa skrzyni biegów? 

 

W zależności od wieku, marki i modelu auta skrzynie biegów - choć spełniają dokładnie takie same zadania - mogą być oparte na odmiennych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w większości pojazdów mechanicznych jest manualna skrzynia biegów, czyli zespół połączonych ze sobą kół zębatych. Koła te są osadzone na specjalnych wałkach, wyposażonych w mechanizm przesuwu. Oprócz kół i wałków elementami mechanicznej skrzyni biegów są także łożyska oraz uszczelniacze, które zapobiegają wyciekaniu oleju.

 

Wysokiej klasy auta luksusowe często są wyposażone w automatyczne skrzynie biegów. Korzystając z „automatu” kierowca nie musi samodzielnie zmieniać biegów, co jest wygodne i komfortowe, zwłaszcza podczas jazdy zakorkowanymi ulicami dużych miast. Rolę tradycyjnego sprzęgła pełni przekładnia hydrokinetyczna, umożliwiająca efektywną pracę podzespołu.  Podstawową różnicą pomiędzy skrzynią manualną a skrzynią automatyczną jest odmienny mechanizm wyboru przełożenia. W aucie ze skrzynią manualną przełożenia dokonuje ręcznie kierowca. W przypadku automatycznej skrzyni biegów proces ten wykonywany jest samoczynnie.

 

Kolejnym rodzajem skrzyni biegów jest skrzynia sekwencyjna, zwana również półautomatyczną. Jak nietrudno zgadnąć, taki typ skrzyni łączy elementy obu omówionych wyżej. Podobnie jak w „automacie” również w skrzyni sekwencyjnej zrezygnowano z tradycyjnego sprzęgła. Mechanizm przełożenia może odbywać się na kilka sposobów - przy pomocy drążka lub łopatek umieszczonych przy kierownicy.

 

Jak rozpoznać, że ze skrzynią biegów dzieje się coś złego?

 

Najpopularniejszymi oznakami awarii skrzyń biegów są zazwyczaj:

* utrudniona zmiana biegów;

* niepokojące dźwięki podczas zmiany biegów (pukanie, zgrzytanie);

* niepokojące dźwięki podczas hamowania silnikiem;

* ruchy lewarka w czasie przyspieszania i hamowania;

* buczenie pojawiające się na poszczególnych przełożeniach albo na wolnych obrotach (automatyczna skrzynia biegów);

* zapach spalenizny, spowodowany przegrzaniem oleju przekładniowego.

 

Samodzielne rozpoznania nieprawidłowości może okazać się trudniejsze niż myślisz. Dlaczego? Podobne oznaki mogą świadczyć bowiem o różnych defektach. W przypadku skrzyni biegów, prawidłowej diagnozy może dokonać jedynie doświadczony mechanik, tylko po uprzednim rozmontowaniu przekładni. Jeśli zauważysz oznaki, które Cię zaniepokoją, odwiedź specjalistę jak najszybciej. Długotrwała jazda z awarią może skończyć się koniecznością wymiany przekładni.

 

Najpopularniejsze awarie w skrzyniach biegów

 

Zarówno w przypadku manualnych, jak również sekwencyjnych i automatycznych skrzyń biegów główną przyczyną awarii jest nieprzestrzeganie przez kierowców zasad prawidłowej eksploatacji i serwisowania. Winę za mniejszą żywotność poszczególnych podzespołów ponoszą również obniżające się standardy wykonania mechanizmów.

 

Najpopularniejsze usterki w skrzyniach biegów to:

* zużycie łożyska,

* awaria uszczelniacza wału, której efektem jest wyciek oleju,

* zużycie synchronizatorów,

* uszkodzenie lub wytarcie kół zębatych,

* zużycie poduszek mocujących skrzynię,

* zużycie dwumasowego koła zamachowego,

* zużycie popychaczy i linek.

 

Ile kosztuje naprawa skrzyni biegów

 

Koszt naprawy skrzyni biegów zależy przede wszystkim od rodzaju skrzyni, skali awarii oraz modelu i marki samochodu. Z całą pewnością można stwierdzić jednak, że naprawy skrzyni biegów nie należą niestety do najtańszych. Wynika to również z faktu bardzo wysokich cen części zamiennych. Jeśli zbagatelizujesz niepokojące sygnały, może dojść nawet do rozerwania obudowy skrzyni biegów. Będzie to skutkować koniecznością wymiany skrzyni na nową. W zależności od modelu może ona kosztować od 15 do 40 tys. zł. Jeśli zareagujesz na czas i w porę odwiedzisz mechanika, koszty naprawy okażą się na szczęście zdecydowanie niższe.

 

Oto orientacyjne koszty naprawy poszczególnych elementów skrzyni biegów:

 

* zużyte poduszki mocujące skrzynię - wymiana pochłonie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych;

* wymiana popychaczy lub linek - kilkaset złotych;

* wymiana kół zębatych - powyżej tysiąca złotych.

 

Skąd wziąć pieniądze na naprawę?

 

Jeśli skrzynia biegów uległa awarii w najmniej odpowiednim momencie (czyli dokładnie wtedy, kiedy Twoje konto świeci pustkami), skorzystaj z usługi Comfort Pay, oferowanej przez Toyota Bank.

 

Z programu Comfort Pay mogą skorzystać klienci, posiadający auto dowolnej marki, korzystający z usług Autoryzowanego Serwisu Toyoty. W programie sumę dowolnej faktury serwisowej rozłożysz na 12 wygodnych płatności. Pierwszą ratę uregulujesz dopiero po miesiącu.

 

Finansowanie obejmuje:

- przegląd i konserwację samochodu,

- naprawy uszkodzeń mechanicznych,

- zakup i wymianę opon,

- naprawy blacharsko-lakiernicze,

- zakup i montaż akcesoriów,

- ubezpieczenie komunikacyjne OC/AC oferowane w programie ubezpieczeń Toyoty.

 

Materiał sponsorowany.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie