Rowerzyści powinni jeździć w kaskach

Rowerzyści powinni jeździć w kaskach
Fot. Renault
26.04.2017
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Zgodnie z obecnie obowiązującym w Polsce prawem rowerzyści nie mają obowiązku jazdy w kaskach, więc używać kasków czy nie? Statystyki i badania wskazują, że używanie kasku przez rowerzystów ogranicza ryzyko poważnego urazu głowy prawie o 70%*!

 

Warto przypomnieć, że dziecko w wieku do 7 lat może poruszać się samodzielnie na rowerze po chodniku, ale z drogi może korzystać jedynie pod opieką innego rowerzysty. Opiekun – niezależnie od szerokości chodnika, warunków atmosferycznych i innych przesłanek – może także poruszać się po chodniku wraz z dzieckiem. W przypadku dziecka w wieku powyżej 10 lat może poruszać się ono samodzielnie po drodze (bez opieki) wyłącznie jeśli posiada kartę rowerową, a jeżeli nie posiada karty rowerowej – może poruszać się po drodze pod opieką osoby starszej lub posiadającej co najmniej kartę rowerową.

 

Sprawdź też: Potrącenie rowerzystki - nagranie z monitoringu miejskiego [WIDEO]

 

Możliwość jazdy po chodniku czy z opiekunem nie chroni jednak młodego rowerzysty przed upadkiem i urazami głowy. Kask może uchronić także przed obrażeniami twarzy – dodaje Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Obliczono, że ryzyko takich obrażeń maleje w przypadku używania kasku o 33%*.

 

Regulacje prawne związane z używaniem kasku przez rowerzystów są różne w zależności od kraju. Najbardziej restrykcyjne prawo w tej kwestii obowiązuje np. w Australii, Nowej Zelandii czy na Malcie, tam nakaz zakładania kasku dotyczy wszystkich rowerzystów. Podobnie jest w Finlandii, ale za brak kasku nie grozi kara. W Szwecji obowiązek dotyczy osób w wieku do 15 lat, a w Hiszpanii rowerzyści muszą mieć kask, gdy poruszają się poza obszarem zabudowanym.

 

* Safety 2016 Finland; University of New South Wales (Prudence Creighton); theguardian.com (Bicycle helmets reduce risk)

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie