Dziecko w puchowej kurtce i fotelik samochodowy to niebezpieczne połączenie

Dziecko w puchowej kurtce i fotelik samochodowy to niebezpieczne połączenie
Źródło: Renault
31.01.2017
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Czy prawidłowo zapinasz dziecko w foteliku, gdy ma na sobie grubą kurtkę lub kombinezon?
Z badań wynika, że od 60 do 80% rodziców musiałoby negatywnie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż często zapominają oni, że napięcie pasów bezpieczeństwa w samochodzie powinno być dopasowane do klatki piersiowej dziecka niezależnie od grubości ubrania.

Nieprawidłowo założone pasy bezpieczeństwa nie zapewniają optymalnej ochrony  – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Jeśli dziecko ma na sobie np. puchową kurtkę, to w czasie wypadku ulega ona kompresji, co może doprowadzić do powstania niebezpiecznego luzu pasa piersiowego. W konsekwencji dziecko może być narażone na groźne obrażenia.

Zasady związane z prawidłowym zapinaniem pasów dotyczą wszystkich dzieci bez względu na wiek, także niemowląt. Kombinezony dziecięce często uszyte są z wodoodpornych, śliskich tkanin, które dodatkowo sprzyjają wysunięciu się dziecka z fotelika w przypadku nieprawidłowego napięcia pasów.

 

Sprawdź też: Jak wjechać na oblodzone wzniesienie?

 

Niestety prawidłowo zapięty pas na zimowym ubraniu może także oznaczać niekomfortowe unieruchomienie dziecka i podróż z małym pasażerem stanie się koszmarem. Szczególnie gdy rodzice planują dłuższą podróż, najlepiej zdjąć wierzchnie ubranie dziecka, bezpiecznie umieścić malucha w foteliku, zapiąć pasy i przykryć go np. kocykiem do czasu uzyskania odpowiedniej temperatury w samochodzie – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.  

TEST − sprawdź czy prawidłowo zapinasz dziecko w foteliku
1. Załóż dziecku kurtkę zimową, w której podróżuje na co dzień.
2. Umieść dziecko w foteliku oraz zapnij i dopasuj pasy.
3. Zabierz dziecko z fotelika bez poluzowywania pasów.
4. Zdejmij kurtkę, ponownie umieść dziecko w foteliku i zapnij pasy bez dopasowywania ich długości.
5. Jeżeli pod pasem na wysokości obojczyka dziecka zmieści się więcej palców niż dwa, musisz skrócić  długość pasa bezpieczeństwa lub zrezygnować z przewożenia dziecka w zimowym ubraniu.

Jak zachowuje się dziecko podczas wypadku mając na sobie kurtkę puchową? Odpowiedź znajdziecie w poniższym filmiku.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie