Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

To wcale nie jest trudne
Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?
Fot. Skoda
02.11.2016
Łukasz Kuźmiuk

W obecnych czasach klimatyzacja to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia auta. Warto zatroszczyć się by była sprawna nie tylko w trakcie letnich upałów, ale także jesienią i zimą. Jak zadbać o układ chłodzący, by móc cieszyć się skuteczną pracą „klimy” oraz wszystkimi jej zaletami? Spieszymy z odpowiedzią.

 

Czy należy używać klimatyzacji przez cały rok?

 

Mówi się, że samochód nieużytkowany niszczeje – podobnie jest z klimatyzacją. Najważniejszą zasadą utrzymania układu klimatyzacji w dobrym stanie jest po prostu jej częste używanie. Czynnik chłodzący zawiera środki smarujące i konserwujące, więc długa przerwa w użytkowaniu „klimy” może skutkować zepsuciem części znajdujących się w układzie. Gumowe uszczelnienia zaczynają się szybciej starzeć, a to prowadzi do nieszczelności pomiędzy elementami. Warto również pamiętać, że klimatyzacja nie tylko pozwala latem na utrzymanie niskiej temperatury w środku auta, ale także przyspiesza proces odparowywania szyb (przydatne np. zimą). Zaniedbania mogą skutkować naprawami za kilkaset lub kilka tysięcy zł.

 

Sprawdź też: Jak samodzielnie naprawić wgniecenia wrzątkiem? [WIDEO]

 

Powinniśmy korzystać z klimatyzacji przynajmniej co dwa tygodnie i przez minimum kilka minut, nawet zimą (oczywiście nie trzeba ustawiać najniższej możliwej temperatury). Niestety nie zawsze będzie to możliwe - przy bardzo niskich temperaturach komputer może nie pozwolić na włączenie „klimy”. W takich przypadkach warto ją uruchomić na kilka minut w ciepłym pomieszczeniu, np. domowym garażu lub na parkingu w centrach handlowych. Dobrą zasadą jest również poddawanie układu corocznemu przeglądowi.

 

Sprawdź też: Jak samemu odpalić samochód po rozładowaniu akumulatora? [WIDEO]

 

Samochód należy oddać do ASO lub specjalistycznego warsztatu, który zajmuje się układami chłodzącymi. Mechanicy sprawdzą stan sprężarki, wydajność klimatyzacji i poziom ilości czynnika chłodzącego. W razie potrzeby odgrzybią "klimę", zlikwidują nieszczelności oraz wymienią kompresor. Oczywiście wszystko wiąże się z odpowiednimi kosztami, dlatego powinniśmy systematycznie dbać o stan klimatyzacji.

 

Za kompletny przegląd, połączony z diagnostyką układu oraz uzupełnieniem czynnika chłodzącego zapłacimy około 150 zł. Odgrzybianie układu to dodatkowy wydatek rzędu około 50 zł. Kwoty różnią się w zależności od serwisu i nie wszędzie muszą być takie same.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie