Jak przeprowadzane są testy opon?

Zanim opony trafią do masowej sprzedaży, a wcześniej do seryjnej produkcji, są przedmiotem licznych analiz i testów dokonywanych w różnych warunkach. Należy powiedzieć, że każde nowe ogumienie, jakie w danym sezonie pojawia się na rynku oponiarskim, od razu staje się punktem zainteresowania konsumentów i organizacji motoryzacyjnych, które również przeprowadzają swoje testy konsumenckie.
Jak przeprowadzane są testy opon?
14.05.2014
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Testy producenta

Pierwsze testy, jakim poddawana jest każda nowoczesna opona, odbywają się w koncernie oponiarskim. To tam, przed wprowadzeniem na linię produkcyjną nowego typu opony letniej, całorocznej czy zimowej, mają miejsce drobiazgowe testy. Najpierw sprawdzany jest prototyp opony i dzięki temu możliwe jest dopracowanie ogumienia w taki sposób, aby miało ono założone właściwości. Kolejnym etapem są testy homologacyjne. Bez nich nie byłoby możliwości wprowadzenia nowego typu na rynek. Niemniej to dopiero konsumenci weryfikują, czy opona proponowana przez producenta będzie hitem sprzedaży w danym roku czy też nie. Wszystko zależy od rzeczywistych parametrów jezdnych, którymi się charakteryzuje. Te zaś są sprawdzane w tzw. testach konsumenckich. Ich wyniki publikowane są w prasie motoryzacyjnej. Możemy też znaleźć testy opon na Oponeo.pl i sprawdzić, czy opony, którymi się interesujemy, będą najlepszym wyborem dla naszego pojazdu i czy spełnią nasze indywidualne oczekiwania.

 

Testy konsumentów

Nie tylko indywidualni konsumenci, dzieląc się opiniami dotyczącymi zastosowania poszczególnych modeli opon dostępnych na rynku, zwiększają nasz zakres wiedzy o danym ogumieniu, ale również organizacje i dziennikarze motoryzacyjni, którzy na podstawie dokonywanych testów tworzą rankingi opon np. z konkretnych segmentów cenowych czy danego rodzaju. Najbardziej znaną organizacją w Europie dokonującą testów opon jest niemiecki automobil klub ADAC, czyli Allgemeiner Deutscher Automobil-Club. Kierowcy często kierują się opiniami ADAC i rankingami, które są przez tę organizację opracowywane. Jednocześnie testy opon przeprowadzane są również przez znanych dziennikarzy motoryzacyjnych pracujących dla takich czasopism jak AutoBild czy Auto Zeitung.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie