Jak w terenie założyć oponę na felgę?

W sytuacji kryzysowej ta wiedza może się bardzo przydać
Jak w terenie założyć oponę na felgę?
Zakładanie opony w terenie/fot. YouTube
27.08.2016
Łukasz Kuźmiuk

Podczas off-roadowych wyjazdów mogą się przydarzyć sytuacje, o których normalnie byśmy nie pomyśleli. W niektórych przypadkach, jak np. podczas jazdy po piasku, dobrym rozwiązaniem jest zmniejszenie ciśnienia w oponach. Jednak co zrobić jeśli "guma" zsunie się z felgi i całkowicie stracimy powietrze w kole? Jest na to rada!

 

Mając do dyspozycji podnośnik, WD40 lub inny środek łatwopalny (np. benzynę lub lakier do włosów), zapalniczkę, coś na podpałkę oraz przenośny kompresorek, nasze szanse na szczęśliwe zakończenie niespodziewanej sytuacji rosną w bardzo dużym stopniu. Najlepiej wcześniej przećwiczyć pechowy scenariusz, by w razie konieczności umieć właściwie postąpić i zachować zimną krew.

 

Sprawdź też: Jak uniknąć mandatu w sposób etyczny? [WIDEO]

 

U dołu umieściłem filmiki, które w sposób prosty i klarowny tłumaczą jak założyć oponę na felgę w sytuacji kryzysowej. Zasady przeprowadzenia operacji w warunkach terenowych są proste. Krok pierwszy, to podniesienie auta lub zdjęcie koła. Czynność numer 2 - oczyszczenie rantów opony i felgi w miejscach styku. Trzeci podpunkt jest najważniejszy - aplikacja środka łatwopalnego do wnętrza "gumy". Za mało = brak efektu. Za dużo = rozerwana opona. Z reguły lepiej napsikać mniej sprayu niż za dużo i dopompować koło, a w razie niepowodzenia powtórzyć czynność z większą ilością WD40 lub benzyny. Krok czwarty, to zapalenie łatwopalnej substancji. Po wyjściu z opresji wystarczy dopompować oponę i ruszyć w dalszą podróż. Oczywiście przy pierwszej możliwej okazji należy zajechać do wulkanizatora, by oczyścił "laczka" i poprawił jego ułożenie na obręczy. Zobaczcie jak to wygląda na filmikach: 

 

 

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie