Dzwon przy 200 kmh. Jak tam wasze gwiazdki EuroNCAP?

Bądźmy szczerzy: laboratoryjne testy zderzeniowa mają daleko do rzeczywistości. Rzućcie zatem okiem, co dzieje się z autem podczas zderzenia przy 200kmh.
Dzwon przy 200 kmh. Jak tam wasze gwiazdki EuroNCAP?
19.05.2016

Często mówi się, że testy EuroNCAP to nie do końca taki dobry pomysł. Wszystkie auta bada się w sterylnych warunkach bazując na najczęstszych kolizjach na drodze. Przy tym prędkość jest stosunkowo niewielka. Słychać opinie, że producenci samochodów zaczęli je konstruować aby zdobyły jak najwięcej gwiazdek, a nie faktycznie chroniły życie pasażerów.

Współczesne auta są coraz szybsze, a coraz doskonalsze zawieszenia i systemy wspomagania kierowcy powodują, że coraz mniej czuć wysoką prędkość. Wystarczy wsiąść do, powiedzmy 30 letniego wozu, przejechać się nim po autostradzie z maksymalną dozwoloną prędkością, a potem to powtórzyć z współczesnym odpowiednikiem. Cóż, nie można mieć za złe, że technika się rozwija. Jednak zasady fizyki i budowa ludzkiego ciała nie zmieniły się przez ostatnie trzy dekady. Poniższy film doskonale obrazuje jak niewiele znaczy nawet spory i „bezpieczny” samochód gdy spotka się z drugim przy olbrzymiej prędkości.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie