Policyjne rady na długi weekend

Przed nami kolejny majowy weekend. Oto kilka rad, które pomogą bezpiecznie dotrzeć do celu i wrócić do domu.
Policyjne rady na długi weekend
Zdj.: policja.pl
01.05.2015
Michał Trocki

Podczas ubiegłorocznej majówki w wypadkach samochodowych zginęło 36 osób a 457 zostało rannych. Policja zatrzymała ponad 1500 pijanych kierowców.

Dlatego właśnie podczas weekendu majowego należy się spodziewać częstszych kontroli drogowych. Policjanci będą zwracać uwagę na stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia pasażerów oraz to, czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Należy się także spodziewać częstych  kontroli stanu trzeźwości.

Policjanci z Komendy Głównej przed majówką opublikowali porady mające pomóc w podniesieniu bezpieczeństwa na drogach.

 

1. Należy sprawdzić stan techniczny pojazdu.
2. Dokładnie zaplanować trasę podróży, uwzględniać prognozy pogody, korzystając z mapy aktualnych i prognozowanych warunków drogowych w Polsce oraz korzystać z atlasów samochodowych, planów miasta itp.
3. Kierowca musi być wypoczęty i trzeźwy!
4. Wyjazdu nie należy odkładać na ostatnią chwilę.
5. Należy unikać jazdy na wschód w godzinach przedpołudniowych i na zachód w godzinach popołudniowych, ponieważ wtedy oślepia słońce.
7. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić  co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, przy motelu, na stacji paliw.
8. Nigdy nie umawiajmy się z rodziną na konkretną godzinę przyjazdu do miejsca docelowego, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze.
9. Pamiętajmy - nie jesteśmy sami na drodze, a kodeks drogowy obowiązuje przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy Policja prowadzi działania!

 

Szerokości!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie