Jak to działa: BMW Assist Advanced eCall

Od czasu gdy GPS stał się ogólnie dostępny, wiele firm opracowało i wdrożyło systemy powiadamiania o wypadku. Jednym z najbardziej zaawansowanych jest system BMW Assist Advanced eCall - usługa automatycznego telefonicznego połączenia alarmowego oferowana w samochodach marki BMW.
Jak to działa: BMW Assist Advanced eCall
Zdjęcie: BMW
01.12.2014
Sławek Jaroszyński

System składa się z czujników rozmieszczonych w różnych strefach samochodu. Gdy elektronika samochodu wykryje, że doszło do kolizji (z analizy danych z czujników), następuje automatyczne przesłanie wiadomości SMS do centrali BMW z informacją o współrzędnych (aktualnej pozycji) auta. System przekazuje także informacje  czy oba przednie siedzenia były zajęte oraz które poduszki powietrzne i pasy bezpieczeństwa zadziałały. Centrala uzyska też informacje czy samochód się przewrócił (tylko wtedy gdy były w nim zainstalowane odpowiednie czujniki).

Zdjęcie: Czujniki wykrywające wypadek/BMW

Największe zainteresowanie budzi specjalny algorytm systemu o nazwie URGENCY. Ocenia on jakie obrażenia mogli odnieść uczestnicy wypadku oraz ile osób znajduje się w aucie. Duża ilość danych umożliwia wysłanie odpowiedniego zespołu ratowniczego na miejsce wypadku. System wysyła te dane SMS-esem, co zapewnia dużą prędkość przesyłu sporego pakietu informacji.
Centrala systemu BMW AAeC ma także możliwość zainicjowania połączenia głosowego z pasażerami w celu zebrania informacji o ich stanie zdrowia oraz udzielenia im koniecznych instrukcji do czasu nadejścia pomocy. Kierowca również może skorzystać ze stałej łączności głosowej z call center systemu, w którym całą dobę dyżuruje wykwalifikowany ratownik. 

zdjęcie: BMW

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie