Nowa jakość światła w Mercedesie

Wszystko zaczęło się od skręcanych reflektorów np Citroenie, wszystko po to, aby oświetlać jak największą część drogi. Obecnie z pomocą przyszła technologia diód elektroluminescencyjnych, w tym wynalezienie diody o barwie niebieskiej, dzięki której można uzyskać białe światło.
Nowa jakość światła w Mercedesie
Już jest jasno, będzie jeszcze jaśniej. Zdj. Mercedes
16.11.2014

Obecnie przednie reflektory już nie składają się ze szkła odbłyśnika i żarówki. To skomplikowane urządzenia wyposażone w dziesiątki miniaturowych diód, siłowniki i elektronikę. Mercedes właśnie zapowiedział, że nowe modele spod znaku trójramiennej gwiazdy otrzymają nowe moduły reflektorów. Ilość diod zostanie zwiększona z dotychczasowych 24 do 84 na jedną lampę. Przy tym, Mercedes potwierdził rezygnację z reflektorów laserowych jakich używa np. Audi. Inżynierowie ze Stuttgartu twierdzą, że taką samą jakość światła można uzyskać za pomocą LED, a wykonanie będzie sporo tańsze.

Dotychczasowy system już teraz można uznać za świetny. Współpracuje m.in. z czujnikiem radarowym i kamerą obserwującą otoczenie pojazdu i drogę. Zapobiega to olśniewaniu kierowców jadących z przeciwka lub przez nami, jednocześnie wypełniając światłem całą przestrzeń dookoła tego samochodu. Ponadto system śledzi pasy namalowane na jezdni oraz czerpie informacje z nawigacji. To pomaga przesunąć wiązkę światła gdy na horyzoncie pojawi się zakręt, zanim kierowca wykona ruch kierownicą czy doświetlić skrzyżowanie zanim na nie wjedziemy. Jak dokładnie to działa można doskonale zobaczyć na poniższym filmie.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie