Jak przygotować samochód na listopadowe wyjazdy

Chociaż zimy wciąż nie widać warto już teraz zająć się właściwym przygotowaniem samochodu
Jak przygotować samochód na listopadowe wyjazdy
30.10.2014
Michał Trocki

Akumulator


Akumulatory nie lubią mrozów. Jeżeli więc nasza bateria jest już wysłużona to pierwszy przymrozek sprawi, że nasz samochód pozostanie unieruchomiony na parkingu.  Warto więc zlecić mechanikowi test, który pozwoli stwierdzić czy akumulator jest sprawny. Jeżeli nie-należy go wymienić. Warto też sprawdzić połączenie akumulatora z instalacją elektryczną. Zaciski trzeba oczyścić i zabezpieczyć przed zaśniedzeniem.


Światła


Wcześnie zapadający zmrok sprawia, że o wiele częściej korzystamy z oświetlenia. Źle ustawione światła oślepiają innych kierowców, co szczególnie w padającym deszczu i śniegu może być przyczyna wypadku. Przed zimowymi czy jesiennymi wyjazdami warto więc skontrolować, czy nasze reflektory świeca tam gdzie powinny i czy żadna z żarówek się nie przepaliła. Warto pamiętać, że w przednich lampach żarówki należy wymieniać parami. Odradzamy również zakup tych najtańszych-często zdarza się bowiem, że niskiej jakości żarówka powoduje uszkodzenia całej instalacji.


Opony


Planując wyjazd na groby warto pomyśleć o zmianie opon nawet gdy prognoza pogody nie wskazuje, że zacznie padać śnieg. Mimo, że w dzień słupek rtęci wspina się dość wysoko to w nocy, szczególnie w górach, temperatura może spaść poniżej zera-a jak wiadomo opony letnie najlepiej działają powyżej 7 stopni. W listopadzie często zdarzają się też opady śniegu i jak pokazuje przykład Niemiec (które w październiku zasypało na biało) mogą się one pojawić niespodziewanie.


Płyn chłodniczy


Przed zimą warto sprawdzić, czy nasz płyn chłodniczy nie zamarznie. Odpowiedni test powinien wykonać mechanik w każdym warsztacie. Płyn należy wymienić szczególnie gdy zdarzało nam się uzupełniać jego niedobory wodą. Zbyt rozcieńczony w zimie zamarznie powodując poważne uszkodzenie silnika.


Klimatyzacja


O klimatyzacje powinniśmy dbać nie tylko w lecie, kiedy zapewnia nam komfort ale również w zimie. „Klima” to najlepszy sposób na parujące szyby. Wystarczy włączyć ją na chwilę, żeby cieszyć się dobrą widocznością. Mus być jednak sprawna, a filtr przeciw pyłkowy nie może być brudny i wilgotny.


Wycieraczki


Przed zimą warto sprawdzić i ewentualnie wymienić pióra wycieraczek. Przypominnamy-powinny one zbierać wode z szyby a nie ją rozmazywać.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie