Jaka jest kobieta za kierownicą

Wśród 20 milionów osób posiadających w Polsce prawo jazdy aż 44% to kobiety.
Jaka jest kobieta za kierownicą
Foto. KAPiF
14.10.2014
Michał Trocki

44% kierowców to kobiety. Oznacza to, że 8,8 mln pań posiada uprawnienia do prowadzenia różnych pojazdów mechanicznych. Mimo sporej grupy pań za kółkiem policyjne statystyki mówią jasno-sprawcami większości wypadków są mężczyźni. Panie odpowiadają bowiem tylko za 25,9% zdarzeń drogowych czyli tylko za co 5 wypadek.
Podobnie jest wśród pieszych. Tutaj panie są sprawcami tylko 31% wypadków.
Patrząc na statystykę ofiar wypadków również możemy zauważyć sporą dysproporcję pomiędzy płciami. W wypadkach powodowanych przez panie ginie co 25 osoba. U panów wynik ten jest dwa razy gorszy.

To co wpływa na mniejszą śmiertelność i ilość wypadków spowodowanych przez panie, jest też ich główną przywarą. Według policjantów przeciętna kobieta jeździ zbyt wolno, asekuracyjnie wykonuje manewry i zbyt późno sygnalizuje chęć skrętu czy zmiany pasa ruchu. Paniom zarzuca się też „parkowanie za wszelką cenę”.


TNS Pentor przeprowadził ankietę, która miała odpowiedzieć na pytanie czym dla obydwu płci jest prędkość. Panom kojarzy się ona z siłą i byciem męskim. Dla pań to brawura, tragedia i nieodpowiedzialność.

Ciekawe są też tłumczenia przedstawicieli poszczególnych płci podczas spotkania z policją. Złamanie prawa mężczyźni zazwyczaj bagatelizują i powołują się na brak zagrożenia (np. ograniczenie do 40 na środku pola). Kobiety natomiast ciężar tłumaczenia przeniosą na niewiedzę i roztrzepanie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie