Reklama

Obwodnica Kościerzyny otwarta dla ruchu!

środa 04.10.2017
Obwodnica Kościerzyny otwarta dla ruchu! Fot. GDDKiA

1 października oddano do użytku obwodnicę Kościerzyny w ciągu drogi krajowej nr 20. Inwestycja ta była długo wyczekiwana ze względu na trudność z przejazdem przez miasto. W szczycie trzeba było poświęcić na to nawet 45 minut, a w ekstremalnych sytuacjach nawet godzinę. Teraz nową trasą kierowcy ominą miasto w ciągu 8-9 minut. Według prognoz ruchu obwodnicą będzie się przejeżdżać średnio ok. 11 tys. pojazdów na dobę.

Obwodnica Kościerzyny ma długość 7,6 km długości i omija miasto od południa. Ma przekrój 2+1, to znaczy, że kierujący będą mieli do dyspozycji dwa pasy w jedną i jeden w drugą stronę, a nieco dalej odwrotnie. Wszystko w celu umożliwienia bezpiecznego i komfortowego wyprzedzania pojazdów jadących wolniej oraz zapewnienia odpowiedniej płynności ruchu.

Na trasie powstały cztery węzły drogowe, łączące główną arterię z drogami niższych kategorii oraz szereg urządzeń ochrony środowiska, takich jak: ekrany akustyczne, zieleń izolacyjna, przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne, system odprowadzenia wód opadowych, zbiorniki retencyjne i infiltracyjne. Przebudowane, bądź wybudowane zostały również drogi lokalne i dojazdowe obsługujących tereny przyległe do nowej trasy. Koszt całej inwestycji to ok. 230 mln zł.

Łukasz Kuźmiuk

Reklama

Polecane wideo

Podobne artykuły

Zobacz również

Polecamy

Komentarze

Dodaj komentarz
Reklama

Najnowsze

Musisz przeczytać