Reklama

Piękno zaklęte w rdzy - niezwykłe fotografie makro wykonane Nikonami

piątek 21.07.2017
Piękno zaklęte w rdzy - niezwykłe fotografie makro wykonane Nikonami Fot. Alberto Ghizzi Panizza/Nikon

Nikon opublikował inspirującą serię fotograficzną, która ukazuje piękno kontrastu między bujnym szwedzkim lasem i porzuconymi samochodami rdzewiejącymi na leśnym cmentarzysku pojazdów „Bilkyrkogården Kyrkö Mosse”, niedaleko dzielnicy Ryd w Linköping (Szwecja). Więcej o tym niezwykłym miejscu, w którym rozkłada się ponad 1000 samochodów, pisaliśmy tutaj: Kyrkö Mosse.

Alberto Ghizzi Panizza, profesjonalista specjalizujący się w makrofotografii, uchwycił uderzające kontrasty, dowodząc ogromnych możliwości obiektywów Micro NIKKOR firmy Nikon. Cmentarzysko pojazdów Bilkyrkogården Kyrkö Mosse to niepowtarzalne miejsce, oddające do dyspozycji fotografa przeróżne wraki pojazdów pochodzących nawet z lat 40-tych ubiegłego wieku. Pojazdy te, zapadając się w grząskie runo leśne, powoli poddają się działaniu środowiska naturalnego.

 

 

Wykonane zdjęcia pokazują zniszczone przez ogień siedzenia, zapadające się w grunt odbarwione koła i tablice rozdzielcze porośnięte zielonym mchem. Alberto zrobił zdjęcia przy pomocy aparatów Nikon D500 i Nikon D810 oraz następujących obiektywów Micro NIKKOR:

 

AF-S DX Micro NIKKOR 40mm f/2.8G: Ten niewiarygodnie prosty w obsłudze i kompaktowy obiektyw, skonstruowany z myślą o rejestrowaniu subtelnych szczegółów, pozwala wykonywać zapierające dech w piersiach makrofotografie, a także świetne zdjęcia tradycyjne i portretowe. Przysłona umożliwia wyodrębnienie fotografowanego obiektu z ciekawie rozmytego tła, a także robienie ostrych zdjęć w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.

 

AF-S DX Micro NIKKOR 85mm f/3.5G ED VR: Niewielki i lekki obiektyw do makrofotografii formatu DX z układem optycznym wysokiej jakości. Skala odwzorowania 1:1 zapewnia wykonywanie rzeczywistych zbliżeń niezwykle skomplikowanych faktur i szczegółów.

 

AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED: Ten obiektyw wyposażono w należący do drugiej generacji system redukcji drgań firmy Nikon (VR II) pozwalający na elastyczność podczas fotografowania z ręki. To również doskonały obiektyw do robienia zdjęć z większej odległości, np. podczas fotografowania dzikiej przyrody.

 

AF-S Micro NIKKOR 60mm f/2.8G ED: Obiektyw nie tylko kompaktowy, ale również wszechstronny - umożliwia zarówno wykonywanie zdjęć w dużym zbliżeniu, jak i fotografię krajobrazową. To najbardziej kompaktowy z makroobiektywów firmy Nikon do fotografii makro i zastosowań ogólnych. Obiektyw wyposażony jest również w korekcję bliskiego zakresu, zapewniającą wysoką efektywność podczas fotografowania z niewielkich odległości.

 

Fot. Alberto Ghizzi Panizza/Nikon

 

Alberto Ghizzi Panizza następująco skomentował swoje doświadczenie: „Makrofotografia skupia się na interesujących kolorach i teksturach, więc cmentarzysko Bilkyrkogården Kyrkö Mosse okazało się dla mnie miejscem wprost wymarzonym. Obiektywy Micro NIKKOR umożliwiły mi utrwalenie, w kryształowo wyrazisty sposób, 60-letniego sporu między porzuconymi samochodami i Matką Naturą próbującą odzyskać odebrany jej las. Cztery obiektywy, których użyłem, miały znaczenie kluczowe, gdyż dzięki nim zmniejszyłem dystans i udało mi się ukazać „piękno rdzy” w niespotykany wcześniej sposób”.

 

Fotografowie zainspirowani serią „The Beauty of Rust” („Piękno zaklęte w rdzy”), którzy chcą wykorzystać drzemiący w nich potencjał, mogą wziąć udział w trwającej do 22.08.2017 r. promocji typu cashback, którą objęto m.in. obiektywy Micro NIKKOR. Więcej informacji znajduje się tutaj: www.nikon.pl/promocje.

 

Materiał sponsorowany

Reklama

Polecane wideo

Polecamy

Komentarze

Dodaj komentarz
Reklama

Najnowsze

Reklama