Reklama

Ta firma produkuje Ferrari pod Wrocławiem – i ma klientów z całego świata!

wtorek 26.04.2016 6
Ta firma produkuje Ferrari pod Wrocławiem – i ma klientów z całego świata! Fot. Bojar Cars

Chcesz mieć Ferrari F50 ale nie masz dwóch milionów dolarów? Perfekcyjną replikę zrobi dla ciebie firma z Dolnego Śląska

Nazwa Bojar Cars niewiele mówi większości miłośników motoryzacji ale ludzie śledzący rynek replik wiedzą doskonale czym zajmuje się firma z Wrocławia. Przedsiębiorstwo Arkadiusza Bojara to jeden z najbardziej cenionych w Europie producentów replik supersamochodów. 

 

Po co w ogóle komuś replika znanego samochodu? Weźmy przykład Ferrari F50 – te samochody produkowano w latach 90., powstało jedynie 349 egzemplarzy. Dzisiaj na rynku wtórnym osiągają zawrotne ceny – w zeszłym roku F50 z 1995 roku, egzemplarz nr 59, zostało sprzedane na aukcji za niemal dwa miliony dolarów. Tymczasem dobrze wykonana replika wygląda niemal identycznie jak oryginał, ale kosztuje o wiele mniej. I właśnie od Ferrari zaczęła się historia firmy Bojar Cars. Jej właściciel marzył o modelu F50 – tak bardzo że postanowił zbudować to auto samodzielnie. Trwało to 2,5 roku, ale efekt był znakomity i stanowił zachętę do tego, by budować kolejne auta. Taki był początek, dzisiaj to już mini-fabryka replik – o ile oczywiście można tak powiedzieć o firmie która rocznie buduje ledwie kilka aut.   

 

 

Samochody w firmie Bojar powstają na bazie popularnych aut sportowych po czym przechodzą całkowitą transformację mającą upodobnić je do znanych supersamochodów. Ferrari F50 z Bojar Cars, flagowiec firmy, to płyta podłogowa Pontiaca Fiero i „flaki” z Audi S8 a więc pod maską, zamiast legendarnego V12, jest czterolitrowy silnik V8 o mocy 310 KM. Z kolei Ferrari F430 powstaje na bazie Toyoty MR2. Karoseria i wnętrze budowane są z żywicy. Cały proces transformacji zajmuje kilka miesięcy. To ręczna robota, tak jak w przypadku produkcji oryginałów. Tutaj także liczą się detale.

 

Firma specjalizuje się w samochodach Ferrari, ale produkuje też repliki Lamborghini czy Bugatti. Ceny aut zaczynają się od 120 tysięcy złotych, ale bardziej skomplikowane i pracochłonne egzemplarze (np. Bugatti) to już wydatek 300-400 tysięcy złotych. Dużo? To nadal bardzo niewiele w stosunku do cen oryginałów. Chętnych nie brakuje –  supersamochody z Wrocławia zamawiają klienci z całej Europy, podobno także z Dubaju. Wielu z nich to bardzo bogaci ludzie którzy mają w garażu oryginalne Lamborghini czy Ferrari – ale w ramach kaprysu chcą do kolekcji dołączyć także replikę.

 

Budowanie replik to tylko część biznesu Arkadiusza Bojara, jego firma zajmuje się też budowaniem eleganckich karawanów na podwoziu Mercedesa W212. Marzeniem właściciela jest jednak zbudowanie od podstaw polskiego supersamochodu.

Andrzej Chojnowski

Zobacz całą galerię

Ta firma produkuje Ferrari pod Wrocławiem – i ma klientów z całego świata!

Fot. Bojar Cars następne

1/9

Reklama

Polecane wideo

Podobne artykuły

Zobacz również

Polecamy

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • japi....dole
  wszedzie w komenytarzach tylko sprzeczki... ludzie juz naprawde nie maja co robic...
  27.04.2016 18:38
 • monster
  Jak byk jest napisane czterolitrowe a nie cylindrowe....
  27.04.2016 18:27
 • mr2 turbo
  Wolę oryginalne kultowe mr2 niż podrobke ferrari
  27.04.2016 13:08
 • gość
  Ja tam widze, ze jest napisane"czterolitrowy V8", a nie czterocylindrowy...
  27.04.2016 09:23
 • Zxx
  Proponuje nauczyć sie czytac....
  27.04.2016 07:59
Reklama

Najnowsze

Musisz przeczytać

Reklama