Legenda Powraca czyli sztafeta pokoleń Peugeota

Peugeot 205 GTI to jeden z najbardziej charakterystycznych, o ile nie najlepszy samochód z rodziny tzw. hot-hatch’y. W tym roku obchodzi swoje 30 urodziny i na tę okazje francuski producent przygotował pewne spécialité de la maison.
Legenda Powraca czyli sztafeta pokoleń Peugeota
Jak dziadek i wnuk - obaj w świetnej formie. Fot. Peugeot via youtube.com
08.10.2014

Hot-hatch’e czyli niewielkie hatchbacki z mocnym silnikami zawładnęły rynkiem motoryzacyjnym na przełomie lat 70 i 80. Peugeot wprowadził na rynek najmocniejszą wersję swojego młodziutkiego dziecka w 1984 roku. Auto stało się przebojem, a w swych najmocniejszych wersjach GTI czy T16 doskonale radziło sobie w sporcie motorowym. Francuska firma spod znaku lwa nie wahała się tego wykorzystać i lwiątko pojawiło się na rajdowych trasach dzielnie walcząc i wygrywając z takimi tuzami jak Audi Quattro czy Lancia Delta Integrale. Dziś już nikt nie wkłada turbodoładowanych silników na tylną kanapę, nie dokłada napędu 4x4 i nie puszcza takich potworów na rajdowe odcinki specjalne. Co nie znaczy, ze hot-hatche zniknęły. Duchowym spadkobiercą dwieściepiątki  jest Peugeot 208, oczywiście dostępny w wersji GTI.

 

Jak każda superprodukcja, nowy film posiada swój afisz. Fot. Peugeot

Na 30 lecie marketingowcy z Socheaux wyciągnęli jeszcze jedną legendę: genialny film reklamowy w którym w iście bondowskiej estetyce pewien dżentelmen ucieka przed wyimaginowanym przeciwnikiem właśnie w 205 GTI. Film zcyfryzowano i dokręcono kolejną część, w której pałeczkę w sztafecie pokoleń przejmuje współczesny hot-hatch od Peugeota w limitowanej wersji 208 GTI 30th anniversary. Trzeba przyznać, że zabrano się za niego ze sporym rozmachem. Reklamówkę zrealizował znany zespół animatorów 3D „Andy’s”. Pierwsze ujęcia przedstawiają słynną scenę z przelotem olbrzymiego bombowca centymetry nad dachem pędzącej 205. Potem palmę pierwszeństwa przejmuje 308 – skacze na śnieżnym half-pipe, ucieka przed śmigłowcem bojowym, etc. Na całe szczęście czeka na nas happy end, niemal identyczny jak w pierwowzorze. Z resztą, co ja będę opowiadał, zapraszamy na film. Acha, jeszcze jedno: obejrzyjcie film do końca, Peugeot przygotował pewną niespodziankę, którą należy wytropić.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie