Volkswagen zwycięża w WRC i prezentuje kilka ciekawostek, cz. 1.

W zeszły weekend zespół Volkswagena świętował mistrzostwo producentów. Oto pierwsza część zbioru ciekawych faktów podsumowujących ten sukces.
Volkswagen zwycięża w WRC i prezentuje kilka ciekawostek, cz. 1.
Tak cieszył się zespół VW ze zdobycia mistrzowskiego tytułu w kategorii producentów. Zdj.: VW
19.09.2014
Michał Trocki

W rajdzie Australii kierowcy Volkswagena zameldowali się na trzech pierwszych miejscach pieczętując w ten sposób sukces, na który zespół pracował przez cały sezon. Równa oraz, co najważniejsze, szybka jazda dała koncernowi z Wolfsburga sukces o jakim marzy szefostwo każdego teamu biorącego udział w rajdowych mistrzostwach świata. Szczególnie, że zespół odniósł ten sukces w drugim roku startów w WRC. Ze udziałem w tej serii związanych jest wiele ciekawostek. Zebraliśmy je dla was.


1.    W tym sezonie Volkswagen świętuje zdobycie nie tylko mistrzostwa producentów. Wiadomo już, że rajdowym mistrzem świata zostanie któryś z kierowców niemieckiego koncernu. Niewiadomą jest tylko kolejność w jakiej Sebastian Ogier i Jari-Matti Latvala zakończa sezon.
2.    Odniesione w tym sezonie zwycięstwo w klasyfikacji producentów było najszybciej zdobytym tytułem od czasu, kiedy w 2010 roku zmienione zostały zasaday jego przyznawania. Niemiecki koncern triumfuje po, jak wyliczyli Niemieccy nzynierowie, 76,9 % sezonu. Biorąc pod uwagę całą historię WRC tylko raz koncern zdobył tytuł szybciej. Udało się to Lancii w 1989 roku (tytuł po 6 rajdach)
3.    Podczas niepełnych dwóch sezonów największa przewaga jaką kierowca Volkswagena Polo R WRC uzyskał nad przeciwnikiem to 3 minuty i 28 sekund. Sebastian Ogier właśnie tyle wyprzedził na mecie Mikko Hirvonena (Citroen).
4.    Najmniejszą różnicą podczas rajdów rozegranych w ostatnich dwóch sezonach było 3,6 sekundy dzielące Latvalę I Ogiera na mecie rajdu Finlandii 2014


5.    Od początku sezonu 2013, kiedy to Volkswagen powrócił do WRC, zespół wziął udział w 23 rajdach (licząc do rajdu Australii 2014) i wygrał aż 19 z nich czyli aż 82,6%! Zawodnicy niemieckiego koncernu kończyli rywalizację na podium 36 razy. Przez ten czas zawodnicy zespołu Volkswagena pokonali 428 odcinków specjalnych wygrywając 297 z nich. Sytuacja w której trzech kierowców Volkswagena zajęło na oesie pierwsze 3 miejsca zdarzyła się aż 40 razy.
6.    Od początku 2013 roku zespół Volkswagena wygrywał we wszystkich 14 krajach w których rozgrywana była runda rajdowych mistrzostw świata


7.    Połowę długości obwodu ziemi-taką odległość pokonały od stycznia 2013 roku wszystkie rajdówki zespołu Volkswagena. To dokładnie 21 615 km. Nakrótszym odcinkiem specjalnym w ciągu dwóch lat startów Polo w cyklu WRC była próba „Street Stage Guanajuato” rozegrana podczas rajdu Meksyku w 2014 roku. Miła długość 1 kilometra i 10 metrów.  Najdłuższy oes-59 km 700 m-kierowcy pokonali podczas rajdu Włoch.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie