Hybrydowe Volvo dla warszawskich maratończyków

Hybrydowe Volvo V60 w warszawskim półmaratonie - samochód pokaże czas biegaczom.
Hybrydowe Volvo dla warszawskich maratończyków
29.03.2014
Michał Trzcionkowski

Volvo V60 Plug-in to samochód, który na krótkich trasach jedzie wyłącznie na silniku elektrycznym. Wtedy nie smrodzi więc idealnie nadaje się do otwierania wyścigu sprinterów - samochód po prostu nie będzie im przeszkadzać.

 

zdj. Volvo

Innowacyjna hybryda

Hybrydowe Volvo jest napędzane silnikiem Diesla i motorem elektrycznym. Jednostka o zapłonie samoczynnym napędza przednie koła, ma pojemność 2,4 litra i moc 215 KM oraz generuje niebagatelny moment obrotowy, 440 Nm. Z kolei tylne koła napędzane są silnikiem elektrycznym o mocy 70 KM oraz momencie obrotowym 200 Nm. Ich elektroniczne połączenie pozwala na osiągnięcie pierwszej setki w 6,1 s. Przy delikatnym traktowaniu pedału gazu zużycie paliwa w Volvo spada nawet poniżej 2 litrów/100 km.

Ponieważ przy krótszych trasach miejskich silnik spalinowy jest używany bardzo rzadko, może się okazać, że olej napędowy nie jest już pierwszej świeżości (może się w nim rozdzielać parafina, paliwo gęstnieje itd). Dlatego w baku zainstalowano specjalny system, który monitoruje jakość i wiek "ropy". Może on zmusić pojazd do pracy w trybie spalinowym. Auto zostało także wyposażone w elektryczne pompy oleju silnikowego oraz w skrzyni biegów. Dzięki nim konwencjonalny układ napędowy jest chroniony także wtedy, gdy auto korzysta z silnika elektrycznego.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie