Nowe Volvo XC90 First Edition - tylko dla internautów

Nowe Volvo XC90 to jedna z najważniejszych dla szwedzkiej firmy premiera od lat. To wydarzenie postanowiono uczcić limitowaną wersją nazwaną First Edition
Nowe Volvo XC90 First Edition - tylko dla internautów
Kolejny numer każdego egzemplarza First Edition powita nas na progu. fot. Volvo
29.08.2014

Liczba egzemplarzy które powstaną, nie jest przypadkowa. 1927 to rok narodzin Volvo. To właśnie 14 kwietnia tego roku z sztokholmskiej fabryki wyjechał pierwszy samochód spod znaku żelaza. XC90 powstanie właśnie 1927 sztuk i, co jest nowością w Volvo, zostaną sprzedane wyłącznie poprzez internet. XC90 First Edition to model „wszystkomający”. Auto będzie dostępne wyłącznie w kolorze Onyx Black z 21 calowym felgami z inskrypcjami charakterstycznymi dla tej wersji.

Wewnątrz znajdziemy bursztynową skórę nappa na fotelach, czarną na desce rozdzielczej oraz wstawki z prawdziwego drewna orzechowego. Każdy egzemplarz będzie posiadał oznakowanie na tylnej klapie, a na nakładkach progowych znajdziemy kolejny numer serii od 1 do 1927. Auto, tak jak poprzednik będzie posiadało 7 miejsc, w trzech rzędach. Przednie fotele zostały wyposażone w elektryczne sterowanie, ogrzewanie oraz wentylację, dwa skrajne w środkowym rzędzie będą ogrzewane, a tylne elektrycznie sterowane. First Edition wyposażone jest w nowy system kontroli auta z charakterystycznym centralnym ekranem dotykowym, oraz nagłośnienie stworzone przy współpracy z firmą Bowers & Wilkins.  W limitowanym Xc90 znajdziemy 19 głośników, wzmacniacz o mocy 1,4kW oraz wbudowany w kabinę, wentylowany głośnik superniskotonowy.

Volvo od lat przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa podczas tworzenia swoich samochodów. Nowe Xc90 jest częścią programu Volvo 2020, który zakłada, że za 6 lat osoby poruszające się samochodami szwedzkiej marki nie będą traciły życia podczas wypadków z udziałem tych aut. Dlatego w nowym SUVie znajdziemy systemy City Safety, automatycznego hamowania, zapobiegające przed niezamierzonym opuszczeniem drogi i chroniący przed zderzeniami czołowymi.

O napęd XC90 First Edition zadbają dwie jednostki z rodziny Drive E. Czterocylindrowe turbodoładowane silniki dostępne będą w wersji benzynowej T6 o mocy 320KM i momencie 400Nm oraz wysokoprężnej D5 o mocy 225 KM i momencie 470 Nm. Niestety pierwsza jest zarezerwowana wyłącznie na rynek USA, do nas trafi diesel. Silniki są sprzęgnięte z 8 biegową automatyczną skrzynią i przekazują napęd na wszystkie koła. Standardem w First Edition będzie elektronicznie sterowane zawieszenie. Kierowca będzie mógł wybrać wysokość czy siłę tłumienia.

Za taką przyjemność trzeba zapłacić niemało, bo XC90 First Edition będzie kosztować  408000 zł (podstawowa wersji 239000zł). Po 500 sztuk trafi do USA i Chin, pozostałe 927 na rynki reszty świata. Mimo wysokiej ceny Volvo liczy, że wszystkie 1927 aut sprzeda się w ciągu dwóch dni. Start 3 września o godzinie 16:00 na stronie www.1927.pl

Polecane wideo

Nowe Volvo XC90 First Edition - tylko dla internautów
Nowe Volvo XC90 First Edition - tylko dla internautów - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie