Bertone wystawione na sprzedaż!

Co łączy Citroena XM, Lancię Stratos, Opla Astrę i Fiata Pandę? Wszystkie te samochody zostały zaprojektowane przez włoskie studio Bertone. Firma, która istnieje od ponad 100 lat, właśnie ogłosiła upadłość.
Bertone wystawione na sprzedaż!
Lancia Stratos-kultowa rajdówka z lat 70. Oczywiście projektowana przez Bertone. Zdj.: Bertone
28.03.2014
Michał Trocki

Studio Bertone powstało w 1912 roku. Na początku był to mały garaż zajmujący się... naprawą bryczek. W latach 20. ubiegłego wieku firma rozpoczęła współpracę-już jako biuro projektowe- z Fiatem i Alfą Romeo. W latach 50. Bertone zaczęło współpracować z kolejnymi koncernami, wśród których znajdowały się Ferrari, Volvo, Lamborghini czy MG.

 

Fiat Punto Cabrio-kilka lat temu marzenie włoskich lanserów. Zdj.: Bertone

 

Lata świetności

Projektanci włoskiej firmy byli chętnie zatrudniani przez firmy motoryzacyjne, ponieważ ich dzieła były bardzo wysoko oceniane przez nabywców. Wśród wielu projektów w portfolio firmy znajdują się takie auta jak:

-Citroen XM

-Fiat Panda

-Alfa Romeo 159

-Volkswagen Polo

-Lancia Stratos

-Skoda Felicia

-Opel Astra Cabrio

-Daewoo Espero

 

Citroen XM. Citroen XM, czyli francuska przygoda z klasą wyższą. Zdj.: Bertone

 

Upadek

Problemy firmy zaczęły się w 2013 roku, kiedy to duża grupa pracowników odeszła i stworzyła własne studio projektowe. Jednak już wcześniej Bertone borykał się z poważnymi kłopotami finansowymi. „Problemem są olbrzymie długi i bardzo wysokie koszty”, tak bankructwo tłumaczy rzecznik firmy. „Od półtora miesiąca ludzie nie przychodzą do pracy”. W tej chwili jedynym ratunkiem dla firmy jest znalezienie nowego właściciela. Według nieoficjalnych informacji najbardziej zaawansowane rozmowy toczone są w tej chwili z inwestorem z... Turcji.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie