Vanquish i Rapide S otrzymają nową skrzynię

Aston Martin postanowił odświeżyć modele Vanquish i Rapide S. Wersje na rok 2015 będą szybciej przyspieszać, mieć większą prędkość maksymalną, mniejszą emisję CO2 i będą bardziej ekonomiczne.
Vanquish i Rapide S otrzymają nową skrzynię
fot. Aston Martin
07.08.2014
Piotr Stokowski

W kwestii przyspieszenia znacząco pomoże nowa automatyczna skrzynia Touchtronic III o ośmiu przełożeniach. Jej konstrukcja jest duża bardziej kompaktowa, co bezpośrednio przekłada się na ubytek kilku kilogramów w stosunku do poprzedniej, a dodatkowo zapewnia o 0,5s szybsze przyspieszenie 0-100km/h w obu z odnowionych Astonów. Vanquish będzie teraz przyspieszał do "setki" w 3,8, a Rapide S w 4,4 sekundy. Kolejnym atutem jest wydłużone ósme przełożenie, dzięki czemu prędkość maksymalna wzrosła do 322km/h.

 

Nowa skrzynia biegów to jednak nie wszystko. Odnowiono także jednostki V12 zasilające oba modele brytyjskiej marki. Dzięki obniżeniu ciśnienia spalin wykrzesano 3KM więcej w przypadku Vanquisha (teraz 576KM) i dodatkowe 2KM w Rapide (teraz 560KM). Zanotowano także wzrost momentu obrotowego o 10Nm w obu samochodach.

 

O ile wzrost mocy nie będzie zauważalny dla nawet najbardziej wyczulonego kierowcy, z pewnością modernizacje jednostek odczuje środowisko i portfel. Zmniejszona została bowiem emisja CO2 - o 10 procent, jak i również średnie spalanie - Astony będą o 11% bardziej ekonomiczne. Teraz średnie zużycie paliwa w modelach Vanquish i Rapide S będzie oscylować w granicach 9,1l/100km. A przynajmniej teoretycznie.

 

Dostawy odnowionych egzemplarzy rozpoczną się w trzecim kwartale br.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie