Jaguar prezentuje wirtualną szybę

Od jakiegoś czasu jazda samochodem coraz bardziej przypomina grę komputerową. Jeżeli do produkcji zostanie wprowadzony projekt Jaguara nie będzie się już różnić właściwie niczym.
Jaguar prezentuje wirtualną szybę
Tak działa wirtualan szyba w Jaguarze
21.07.2014
Michał Trocki

Producenci samochodów już jakiś czas temu zdali sobie sprawę, że za kółka wsiada pokolenie wychowane na grach komputerowych takich jak „Forza” czy ”Gran Turismo”. Zainspirowany właśnie tymi grami inżynierowie Jaguara stworzyli projekt wirtualnej przedniej szyby. Dotychczas w samochodach stosowany był head-up display, który wyświetlał komunikaty przed oczami kierowcy. W tym rozwiązaniu ekranem jest cała szyba.

 

W internecie pojawił się film prezentujący możliwości tego rozwiązania podczas wykorzystywania go na torze wyścigowym. To co na nim widać wyda się znajome wszystkim, którzy grali w gry wyścigowe. Na szybie wyświetla się wirtualna linia, która jest optymalnym torem jazdy. Jej kolor również informuje kierowcę o tym co ma robić. Gdy jest zielona-musi wciskać gaz, gdy robi się czerwona-hamulec. Dodatkowo istnieje możliwość wyświetlenia „ghost cara”. To funkcjonalność również znana z gier komputerowych. Samochód-duch porusza się dokładnie tak jak my podczas naszego najlepszego przejazdu. Obserwując jak jechaliśmy, możemy powtórzyć dobry przejazd. Możliwości wirtualnej szyby są właściwie nieograniczone. Na torze możemy widzieć wirtualne słupki dzięki czemu trening techniki jazdy stanie się o wiele prostszy.

 

Firma Jaguar Land Rover od jakiegoś czasu pracuje nad tego typu rozwiązaniami. Wyświetlany na szybie widok tego co dzieje się przed maską (a właściwie pod samochodem) już został wdrożony do produkcji. O tym kiedy wirtualna szyba trafi do produkowanych seryjnie samochodów producent nie informuje, ale należy przypuszczać, że nastąpi do bardzo szybko.

 

Gdy już nasze auto upodobni się do modelu z którego korzystaliśmy w naszej ulubionej grze i będzie potrafiło samo jeździć nie będziemy mogli zapomnieć o jednej rzeczy. W życiu game over to naprawdę game over.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie