Jaki kredyt na samochód elektryczny wybrać?

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi w Polsce dynamicznie wzrasta. Jazda takim autem może być oszczędna, a przede wszystkim przyjazna środowisku. Sprawdź, ile wynosi rata miesięczna na auto elektryczne i jak sfinansować zakup przy pomocy kredytu. Poznaj także możliwości dofinansowania z programu „Mój Elektryk”.
Jaki kredyt na samochód elektryczny wybrać?
06.05.2024

Licznik elektromobilności prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) wskazuje, że w lutym 2024 roku po polskich drogach jeździło ponad 104 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym (BEV – w pełni elektrycznych oraz PHEH – hybryd plug-in)(1). Zważywszy na fakt, że jeszcze w marcu 2019 roku liczba ta wynosiła niespełna 5 tys. aut , mamy do czynienia z ogromnym wzrostem popularności tego typu aut. Nie wszyscy mogą sobie jednak pozwolić na zakup takiego pojazdu za gotówkę, dlatego podpowiadamy, jaki kredyt na samochód elektryczny warto rozważyć

 

Kredyt na samochód elektryczny – gotówkowy czy na auto?

Jak już ustaliliśmy, w Polsce rośnie popyt na samochody elektryczne. Ceny są niezwykle zróżnicowane, a na rynku pojawiają się np. nowe elektryki z Chin, które można kupić w stosunkowo niskiej cenie. W 2024 czeka nas w Polsce sporo premier aut w korzystnych cenach. Dlatego też dziś coraz więcej osób może sobie pozwolić na kupno auta elektrycznego. Oczywiście sporo zależy także od infrastruktury czy dostępnych na co dzień stacji ładowania. Dziś jednak skupiamy się na finansowaniu.

Podobnie jak w przypadku dylematu „elektryk czy auto spalinowe”, w momencie wyboru kredytu pytanie brzmi „kredyt samochodowy czy gotówkowy”. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. W przypadku kredytu gotówkowego plusem będzie dowolność w kwestii wydawania pożyczonych środków. Bank nie będzie nadzorował, czy cała kwota została przeznaczona na zakup auta. Jeśli zdecydujesz się na kredyt samochodowy, pozyskane w ten sposób środki mają wyraźne przeznaczenie, jakim jest zakup środka transportu.

Dlaczego w niektórych przypadkach korzystniejszym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy? Odpowiedzią są koszty kredytowania. Kredyty gotówkowe udzielane są bez zabezpieczenia, co może przekładać się na wyższe oprocentowanie. Kredyt samochodowy jest zabezpieczony finansowanym autem, dlatego często banki oferują w takim przypadku korzystniejsze dla klientów warunki. Skoro więc szukasz finansowania zakupu samochodu, a nie po prostu dodatkowych środków na koncie, kredyt samochodowy może być najlepszym rozwiązaniem.

Wymarzony samochód i kredyt na auto elektryczne w jednym miejscu?

Każdy, kto chociaż raz szukał dla siebie samochodu nowego bądź używanego wie, że nie jest to łatwy proces. Dziesiątki ofert do porównania, wiele czynników, które należy sprawdzić przed podpisaniem umowy. Jeśli dołączymy do tego obowiązki związane z uzyskaniem kredytu, pojawia się niemałe wyzwanie.

Można temu zaradzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wsparcie profesjonalistów, którzy nie tylko przygotują dla Ciebie dostępne auta, ale także zadbają o kredyt na samochód elektryczny. Gdzie szukać takich kompleksowych rozwiązań? Wystarczy odwiedzić platformę mamGO, na której znajdziesz szeroki wybór samochodów, a także różne propozycje finansowania. W przypadku kredytu na samochód elektryczny wniosek złożysz online na stronie partnerów mamGO. Wybierz interesujący Cię pojazd, dopasuj ratę do swoich możliwości finansowych i złóż wniosek przez internet. Na mamGO znajdziesz oferty kredytów, w ramach których możesz otrzymać do 500 000 zł na maksymalnie 10 lat na zakup elektryka.

Skorzystaj z programu „Mój Elektryk”

Wspomnieliśmy już, że ceny samochodów elektrycznych w Polsce są bardzo zróżnicowane i zwiększa się oferta coraz tańszych aut. Dodatkowym czynnikiem, który dla niektórych kupujących zmniejszy koszt auta, jest jego dofinansowanie w ramach programu „Mój Elektryk”. Koszt pojazdu objętego wsparciem może spaść o 18 750 zł lub nawet 27 000 zł (po spełnieniu określonych warunków). Możliwość zaoszczędzenia takich środków na pewno ułatwi decyzję o zakupie auta, które jest zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku niż pojazd spalinowy. Najważniejsze pytanie dla osób, które decydują się na kredyt na auto elektryczne, dotyczy możliwości skorzystania z programu „Mój Elektryk” w przypadku tej formy finansowania. Spieszymy z odpowiedzią: możesz kupić auto na raty, przy jednoczesnym skorzystaniu z programu rządowego.

O czym jeszcze należy pamiętać w przypadku programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej? Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że dofinansowanie dotyczy wyłącznie samochodów elektrycznych, a nie np. hybryd. Trzeba również dotrzymać kilku warunków, w tym m.in.:

· korzystanie z auta objętego dofinansowaniem przez przynajmniej 2 lata;

· wykupienie ubezpieczenie OC + AC przez co najmniej 2 lata od zakupu;

· oznakowanie pojazdu specjalną naklejką, informującą o skorzystaniu z dotacji.

W zamian możesz korzystać z zeroemisyjnego i komfortowego samochodu elektrycznego, który jest tani w utrzymaniu. Jednocześnie w Polsce regularnie przybywa stacji ładowania elektryków(1), dzięki czemu także wątpliwości infrastrukturalne przestają być problemem dla osób zainteresowanych kupnem pojazdu z napędem elektrycznym. Sprawdź swoje możliwości finansowania i znajdź auto elektryczne dla siebie na platformie mamGO.

 

(1) https://pspa.com.pl/research/licznik-elektromobilnosci/

* Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla kredytu samochodowego z kosztem na zakup pojazdu dostępnego na platformie mamGO wynosi 15,74%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych

kosztów kredytu) 68 625 zł, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta 97 947,35 zł, oprocentowanie stałe w skali roku 12,35%, całkowity koszt kredytu 29 322,35 zł (w tym: prowizja 3774,38 zł, odsetki 25 547,97 zł), 60 miesięcznych rat równych w wysokości 1605,69 zł oraz ostatnia rata wyrównująca w wysokości 1605,95 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2.01.2024 r. na reprezentatywnym przykładzie: Kredyt na zakup pojazdu w cenie 110 282 zł, z wpłatą własną 41 657 zł.

Dostępność kredytu oraz warunki kredytowania zależą od wyniku oceny zdolności kredytowej klienta dokonanej przez BNP Paribas Bank Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Kasprzaka 2.

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Właścicielem i udostępniającym Platformę mamGO jest BNP Paribas Group Service Center S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 78, 00-844 Warszawa.

 

Artykuł sponsorowany przez BNP Paribas Group Service Center S.A..

Fot. Getty Image

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie