Jaki akumulator wytrzyma najdłużej?

To, jaki akumulator wybrać do pojazdu, jest często trudnym zadaniem. Jednym z kluczowych kryteriów, które wpływają na naszą decyzję, jest jego trwałość. Chcemy, aby nasz akumulator służył przez jak najdłuższy czas, zapewniając niezawodne źródło zasilania, choć oczywiście wiemy, że jest to część eksploatacyjna, a jego żywotność to 5-7 lat. Czy są akumulatory, które działają w górnej granicy tego czasu i jakie czynniki mają na to wpływ? Odpowiedź w artykule.
Jaki akumulator wytrzyma najdłużej?
26.01.2024

Jaki akumulator jest najtrwalszy?

Pytanie, jaki akumulator jest najtrwalszy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trwałość nie zależy bowiem tylko od jego parametrów, ale także sposobu eksploatacji. Przede wszystkim ogniwo samochodowe powinno zostać dobrane odpowiednio do pojazdu – informacje na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi lub też uzyskamy u profesjonalnych mechaników, lub sprzedawców, którzy są na bieżąco z wszelkimi nowinkami z branży akumulatorowej.

Są jednak czynniki, które niezależnie od tego, jak eksploatujemy ogniwo, sprawiają, że jest one trwalsze. Dlatego warto postawić na znane i sprawdzone marki, które cechuje wysoka jakość wykonania i użytych materiałów. Na trwałość ma także wpływ typ akumulatora – od tradycyjnych kwasowo-ołowiowych akumulatorów większą żywotnością cechują się ogniwa AGM, których elektrolit zaabsorbowany jest w matach szklanych. Koszt takiego akumulatora jest jednak wyższy.

Jaki akumulator wybrać i jak o niego dbać?

Zastanawiając się, jaki akumulator wybrać, powinniśmy zdecydować się na model, który ma odpowiednią pojemność – nie zbyt małą, gdyż będzie dostarczać za małej ilości energii i tym samym szybciej się zużywać, ale też niezbyt dużą. Taki akumulator będzie chronicznie niedoładowany i też będzie miał krótszą żywotność. Dlatego tak istotne jest odpowiednie dopasowanie ogniwa do konkretnego pojazdu. Jeżeli mamy w samochodzie zaawansowane systemy elektroniczne, jak na przykład Start/Stop, należy wybrać akumulator EFB lub AGM (jeśli jest to system z odzyskiem energii podczas hamowania).

Aby akumulator wytrzymał jak najdłużej, należy też o niego odpowiednio dbać. Co to znaczy? Sprawdzać okresowo jego poziom naładowania i gdy jest to potrzebne, doładowywać go prostownikiem. Jeżeli napięcie przy wyłączonym silniku wynosi 12,4 do 12,8 V, oznacza to, że akumulator jest naładowany. Napięcie poniżej tych wartości jest sygnałem do tego, aby ogniwo naładować. Najłatwiej napięcie zmierzyć za pomocą multimetra, który można zakupić niemal w każdym markecie i kosztuje naprawdę niewiele. O sprawdzaniu napięcia należy pamiętać, zwłaszcza gdy samochód długo stoi i zimą. Niskie temperatury mogą zmniejszyć okresowo pojemność akumulatora nawet o połowę.

 

Przy prawidłowej eksploatacji należy także dbać o czystość biegunów. Zaśniedziałe gorzej przewodzą prąd i przez to są mniej efektywne. Dlatego od czasu do czasu warto zajrzeć pod maskę lub w inne miejsce, gdzie umieszczony jest akumulator i sprawdzić, w jakim są stanie. Jeżeli zauważymy śniedź, po odpięciu akumulatora bieguny można przeczyścić albo dedykowanymi środkami chemicznymi, albo drobnym papierem ściernym.

Gdzie kupić akumulator?

Jeśli wiemy już, jaki akumulator wybrać, warto też zastanowić się nad miejscem zakupu. Dlaczego jest to istotne? Z powodów, o których już wspominaliśmy powyżej. Długo nieużywany akumulator traci napięcie i powinien być okresowo doładowywany. Takie procesy przeprowadza się w sklepach specjalizujących się w sprzedaży ogniw. Z tego powodu lepiej unikać kupna akumulatora w marketach lub wielobranżowych sklepach motoryzacyjnych. Akumulatory powinny być też przechowywane w chłodnym i suchym pomieszczeniu.

Dlatego warto też zainteresować się sklepami internetowymi, gdzie towar nie jest wystawiany na ekspozycji. Tego typu serwisem jest Battery Point – znajdziemy tam wysokojakościowe akumulatory od znanych producentów, a wygodna wyszukiwarka w prosty sposób pozwoli dobrać odpowiednie ogniwo do modelu samochodu. Można też zamówić montaż nowego akumulatora w jednym z serwisów partnerskich.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie