Xiaomi SU7 - pierwszy samochód elektryczny chińskiego giganta

Xiaomi, znane głównie z produkcji smartfonów, właśnie zaprezentowało swój pierwszy samochód elektryczny - model SU7. To luksusowy sedan o sportowym charakterze, który ma konkurować z Teslą Model S i innymi flagowymi EV. Jak prezentuje się Xiaomi SU7 pod względem wyglądu, specyfikacji i ceny?
Xiaomi SU7 - pierwszy samochód elektryczny chińskiego giganta
02.01.2024

 

Wygląd i design

Xiaomi SU7 to pięciometrowy samochód o opływowej sylwetce i niskim profilu. Jego kształt przypomina nieco Porsche Taycana, co nie jest przypadkowe - oba auta mają bardzo niski współczynnik oporu powietrza (Cx), który w przypadku SU7 wynosi zaledwie 0,195. Na przedzie samochodu znajduje się duży grill z logo Xiaomi, a z tyłu - świetlne pasmo łączące tylne reflektory. W zależności od wersji, SU7 może mieć także lidar umieszczony na dachu, który ma służyć do systemów asystenta kierowcy i autonomicznej jazdy.

Specyfikacja i osiągi

Xiaomi SU7 będzie dostępny w dwóch wersjach: zwykłej i Max. Zwykła wersja ma jeden silnik elektryczny napędzający tylną oś, o mocy 303 KM i momencie obrotowym 400 Nm. Dzięki temu, SU7 przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,28 s i osiąga prędkość maksymalną 210 km/h. Zasięg tej wersji wynosi 668 km według chińskiej normy NEDC, co w praktyce oznacza około 450 km. Akumulator ma pojemność 73,6 kWh i jest zintegrowany ze szkieletem samochodu, co poprawia jego sztywność i obniża środek ciężkości.

Wersja Max ma dwa silniki elektryczne, jeden na każdej osi, o łącznej mocy 682 KM i momencie obrotowym 838 Nm. To pozwala SU7 Max rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 2,78 s i osiągnąć prędkość maksymalną 265 km/h. Zasięg tej wersji wynosi 800 km według NEDC, co odpowiada około 530 km w rzeczywistości. Akumulator ma pojemność 101 kWh i jest wykonany z innej chemii niż w zwykłej wersji - zamiast litowo-żelazowo-fosforanowego (LFP), jest to niklowo-manganowo-kobaltowy (NMC).

Obie wersje SU7 wykorzystują architekturę 800 V, która umożliwia szybkie ładowanie. Według Xiaomi, 5 minut ładowania wystarczy na 220 km jazdy, a 15 minut na 510 km. Nie wiadomo jednak, z jaką mocą trzeba ładować samochód, aby uzyskać takie wyniki.

Cena i dostępność

Xiaomi SU7 ma trafić do sprzedaży w Chinach w pierwszej połowie 2024 roku. Produkcją samochodu zajmie się Beijing Automotive Industry Holding Co. (BAIC), który jest państwowym producentem samochodów i będzie produkował SU7 na zlecenie Xiaomi. Nie wiadomo, czy Xiaomi ma zamiar sprzedawać SU7 poza Chinami, ani jaka będzie jego cena. Można się jednak spodziewać, że będzie ona niższa niż konkurencyjnych modeli, co jest typową strategią Xiaomi na rynku smartfonów.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 3) 05.01.2024 18:36
"Zasięg tej wersji wynosi 668 km według chińskiej normy NEDC, co w praktyce oznacza około 450 km." -Chinczycy maja inna definicje kilometra?
odpowiedz
Polecane dla Ciebie